počkejte prosím, zpracovávám data

Ministr školství Bek slíbil podle Mazancové rozšíření školské tripartity

3. 12. 2023


Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) slíbil zástupcům Učitelské platformy, že rozšíří takzvanou školskou tripartitu. Po páteční schůzce s ministrem to  řekla předsedkyně Učitelské platformy a učitelka gymnázia v Litoměřicích Petra Mazancová. Tripartita by se podle ní měla rozšířit o "zásadní aktéry ve vzdělávání" včetně platformy, o jaké další se konkrétně jedná, neuvedla. Účastníci schůzky podle Mazancové jednali i o snížení maximálního počtu hodin financovaných ze státního rozpočtu, nebo situaci nepedagogických pracovníků.

Na jednáních školské tripartity se schází zástupci vlády, odborů i zaměstnavatelů, jako je například Svaz průmyslu a dopravy, Asociace vyšších odborných škol nebo Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. Školské odbory mají podle informací z letošního května asi 20.000 členů, spolek Učitelská platforma sdružuje kolem 2000 vyučujících. Na středních, základních a mateřských školách v Česku je podle statistik ministerstva školství za loňský rok zhruba 180.000 učitelů.

Hlavním cílem jednání pro Učitelskou platformu je podle Mazancové nastavit komunikaci tak, aby učitelé nemuseli k získávání informací a vyjádření svého nesouhlasu využívat stávku. Na schůzce hovořili podle Mazancové i o záměru ministerstva na snížení maximálního počtu hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu (tzv. PHmax), kvůli kterému se do stávky zapojilo mnoho škol toto pondělí. Počty proplácených hodin by se měly snížit na 95 procent stávajícího maxima pro základní i střední školy. Toto snížení může být podle Mazancové problematické pro malotřídní školy.

"Bavili jsme se o tom, jak by to příští rok šlo udělat tak, aby ty PHmaxy se daly individualizovat podle nějakého vnitřního nastavení školy. Jestli třeba vzdělává děti s odlišným mateřským jazykem, nebo pracuje s nadanými dětmi, nebo působí v nějaké sociálně izolované oblasti nebo něco podobného," řekla Mazancová. Pro tyto školy by podle ní mělo být možné maxima zvýšit.

"Jednání s dalšími aktéry budou následovat příští týden. S výsledky seznámím veřejnost po dokončení dílčích konzultací," uvedl ministr na sociální síti X. To, že se bude dále pokračovat v jednáních potvrdila i Mazancová. Jednání by se měla týkat i platů nepedagogických pracovníků ve školství, které jsou jedním z důvodů sporů mezi ministerstvem, odbory, učiteli a dalšími aktéry ve školství.

Bek se se zástupci politických stran, organizací a asociací, kteří se zabývají školstvím, setkává i v Národním konventu o vzdělávání. Cílem konventu je umožnit odborníkům podílet se na změnách českého vzdělávacího systému. Konvent má tříčlenné předsednictvo a více než 80 členů. Poprvé se sešel 23. června, příští setkání je naplánované na 8. prosince.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny