počkejte prosím, zpracovávám data

Aktuality

16. 4. 2024

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

(čtk) Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu. Na osmiletá gymnázia se může z hlediska kapacity dostat asi polovina přihlášených, u šestiletých je to asi třetina. Zájem je meziročně vyšší, o osmiletá gymnázia se uchází asi o 500 dětí více než loni, o šestiletá meziročně asi o 400 více. Jednotnou přijímací zkoušku, která se skládá z testu z matematiky a češtiny, organizuje státní organizace Cermat. V pátek a pondělí skládali zkoušku žáci devátých tříd základních škol, kteří se ucházejí o studium čtyřletých maturitních oborů.

číst více…

9. 4. 2024

Praha dá 21 milionů korun na prevenci rizikového chování dětí ve školách

(čtk) Hlavní město dá 21 milionů korun na prevenci rizikového chování dětí ve školách, schválili to pražští radní na svém jednání. Cílem má být zvýšení bezpečného prostředí ve školách a podpora duševního zdraví žáků i pracovníků. Peníze půjdou na vzdělávání učitelů například v předcházení šikaně nebo užívání návykových látek.

číst více…

8. 4. 2024

MŠMT vydává k Mezinárodnímu dni Romů nové výukové materiály

(mšmt) Oslava romské kultury i rozšiřování povědomí o problémech tohoto etnika byly v roce 1990 hlavní důvody pro ustavení Mezinárodního dne Romů, který připadá vždy na 8. dubna. V České republice se slaví od roku 2001. Z pohledu MŠMT se jedná o zajímavou příležitost seznámit žákyně a žáky s historií, tradicemi, ale například i současnou literární či hudební tvorbou národa představujícího jednu z nejpočetnějších etnických menšin u nás. K letošnímu Mezinárodnímu dni Romů rozeslalo MŠMT do škol také nové vzdělávací materiály.

číst více…

4. 4. 2024

Vláda schválila úpravu financování učitelů v základních a středních školách

(čtk) Vláda schválila nařízení, které od září snižuje maximální počet hodin výuky financovaný ze státního rozpočtu pro základní a střední školy o pět procent, uvedl na síti X ministr školství Mikuláš Bek (STAN). V některých školách se tak od začátku nového školního roku sníží počet úvazků učitelů, které platí stát. Snížení maxima se podle ministerstva školství dotkne necelé třetiny základních škol a asi desetiny středních škol. Úprava se netýká dvoutřídních škol.

číst více…

3. 4. 2024

Vláda projedná úpravu financování učitelů v základních a středních školách

(čtk) Nařízením, které sníží maximální počet hodin výuky financovaný ze státního rozpočtu v průměru o pět procent, se bude dnes zabývat vláda. Změna by se měla týkat základních i středních škol a konzervatoří. V některých veřejných školách by se tak od září měl snížit počet úvazků učitelů, které financuje stát. Úprava by se neměla týkat dvoutřídních škol. Cílem vládního nařízení je podle miniserstva školství, které návrh předkládá, zpomalit růst počtu učitelů. Platit by mělo od září.

číst více…

2. 4. 2024

Dnes začínají zápisy do prvních tříd základních škol, potrvají do konce dubna

(čtk) Dnes začínají zápisy do prvních tříd základních škol pro příští školní rok, potrvají do konce dubna. O konkrétním termínu rozhodují ředitelé škol. Letos by podle odhadů ministerstva školství mohlo k zápisům přijít asi 150 000 dětí. Do prvních tříd mají letos v září nastoupit děti, které se narodily od 1. září 2017 do 31. srpna 2018. Kromě nich se zápisy týkají i sedmiletých a starších dětí, které dostaly dříve odklad povinné školní docházky. Ve výjimečných případech pak rodiče mohou zapsat i dítě, které by do školy nastupovalo v pěti letech.

číst více…

28. 3. 2024

Olympiádu v mediální gramotnosti vyhrál tým z pražského Arcibiskupského gymnázia

(čtk) Vítězem druhého ročníku Mediální olympiády určené pro studenty středních škol, na jejímž organizování se kromě Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podílela i Akademie ČTK, se stal tým Jedničky a Nuli z pražského Arcibiskupského gymnázia. Finálového kola soutěže v mediální gramotnosti se v Ostravě zúčastnilo 14 tříčlenných týmů. Loni, kdy byl první ročník určený jen pro Moravskoslezský kraj, bylo ve finále týmů pět, za pořadatele řekla Pavlína Tassanyi.

číst více…

25. 3. 2024

Nejoblíbenějším učitelem v anketě Zlatý Ámos se letos stal Dominik Simon

(čtk) Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku dnes získal Dominik Simon ze Základní školy Antonína Baráka v Lovosicích. Převzal tak putovní korunu od loňské vítězky, češtinářky Daniely Krátké z České lesnické akademie Trutnov. Ocenění Dětský Ámos, které uděluje dětská porota, putuje k Adéle Popelkové ze Střední průmyslové školy stavební Josefa Gočára v Praze. Ceny organizátoři udělili v Kongresovém sále hotelu Olšanka, kde se finálového kola zúčastnilo šest soutěžících.

číst více…

25. 3. 2024

Děti dokážou víc, než samy tuší. Stačí jim jen dát prostor.

Komerční sdělení

Už jste někdy slyšeli třeba o knihobudce, kterou zřídily děti z lovosické školy A. Baráka a která teď slouží všem jako veřejná knihovna?  A co takhle skupina školáků z Opavy, která uspořádala benefiční akci pro kočičí útulek, a vybrala tak finance pro ty, kteří je nejvíc potřebují? To jsou jen některé z projektů, které v minulém roce zorganizovaly samy děti s malou pomocí svých učitelů a s finanční a metodickou podporou od Nadace Via. 

číst více…

19. 3. 2024

FF UK chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti, mimo jiné i úpravu vrátnice

(čtk) Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (FF UK) chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti. Nechá například upravit vrátnici, aby z ní měli zaměstnanci větší přehled, plánuje také podzimní nácvik pro všechny studující a zaměstnance na krizové situace, řekla děkanka fakulty Eva Lehečková. Dodala, že se také pracuje na podrobné bezpečnostní analýze hlavní budovy na náměstí Jana Palacha, ze které vyplynou další opatření a doporučení. Ve čtvrtek uplynou tři měsíce od tragické střelby, při které student školy zastřelil v budově 14 lidí, poté i sebe a dalších 25 studentů či vyučujících zranil.

číst více…

18. 3. 2024

Speciální pedagogové nesouhlasí s návrhem sloučit zařízení ústavní výchovy

(čtk) Speciální pedagogové nesouhlasí s návrhem ministerstva školství sloučit některá zařízení ústavní a ochranné výchovy. Materiál je nyní ve vnitřním připomínkovém řízení a navrhuje zahájit transformaci celé sítě od ledna příštího roku. Podle speciálních pedagogů návrh obsahuje mnoho chyb, nelogičností a nesmyslů a vnese do systému větší chaos, než je dnes. V otevřeném dopise ministrovi Mikulášovi Bekovi (STAN) to uvedl Jiří Pilař, předseda Asociace speciálních pedagogů ČR. Žádá proto ministra Beka, aby o materiálu jednal se zástupci odborných asociací. 

číst více…

13. 3. 2024

WocaBee do každého okresu i wellness pro učitele. To jsou ceny velikonoční jazykové soutěže pro školy.

Komerční sdělení

Učitelé cizích jazyků se mohou do 27. března 2024 se svými žáky zapojit do celostátní jazykové soutěže pro školy.  V soutěži může jedna škola v každém okrese získat inovativní aplikaci pro učení slovíček WocaBee bezplatně až do konce letních prázdnin. Pro učitele je připraven i zasloužený wellness pobyt.

číst více…

11. 3. 2024

Rychvald zahájil stavbu školního pavilonu, přeplněné škole má umožnit rozvoj

(čtk) Město Rychvald na Karvinsku zahájilo výstavbu nového školního pavilonu za téměř 40 milionů korun. Jedná se o největší a nejdůležitější investici v novodobé historii města, sdělil za rychvaldskou radnici Vladislav Sobol. Stavba má podle něj přeplněné škole umožnit další rozvoj. Do města se totiž začaly stěhovat mladé rodiny s dětmi, a počet žáků tak v posledních letech stoupl ze 450 na skoro 700.

číst více…
Další články

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny