počkejte prosím, zpracovávám data

Aktuality

15. 5. 2024

Unijní ministři školství jednali o zavedení jednotného evropského titulu

(čtk) Unijní ministři školství se včera v Bruselu zabývali nedávným návrhem Evropské komise zavést evropský titul, který by byl automaticky uznáván v celé sedmadvacítce. Podle náměstka českého ministra školství Jaroslava Millera, který ČR na zasedání zastupoval, jsou jednotlivé vzdělávací systémy států EU roztříštěné a například uznávání kvalifikací představuje velký problém.

číst více…

13. 5. 2024

Cermat: Některé SŠ daly špatné pořadí uchazečů, hledá se řešení

(čtk) Některé střední školy daly státní organizaci Cermat špatné pořadí uchazečů o studium, řekl ředitel organizace Miroslav Krejčí. Podle mluvčí ministerstva školství Terezy Fojtové se jedná o drobné chyby, které se ředitel Cermatu snaží opravit. Krejčí ujistil, že chyby nebudou mít pro uchazeče o studium žádné důsledky. Výsledky přijímacího řízení mají být zveřejněny ve středu 15. května v systému DiPSy a na veřejně přístupném místě ve škole.

číst více…

13. 5. 2024

Cermat nahrál do DiPSy opravené testy jednotné přijímací zkoušky na SŠ

(čtk) V elektronickém systému podávání přihlášek na střední školy (DiPSy) jsou od neděle k dispozici opravené testy jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Na síti X to uvedlo ministerstvo školství a Radiožurnálu to řekl ředitel organizace Cermat, která je za přijímací řízení zodpovědná, Miroslav Krejčí. Podle něj se v prvním kole přijímacího řízení dostalo na školu přes 90 procent uchazečů. Oficiální výsledky Cermat zveřejní v systému ve středu.

číst více…

7. 5. 2024

Kraj chystá rekonstrukci budovy uherskobrodské střední školy za 73 mil. Kč

(čtk) Zlínský kraj chystá rekonstrukci budovy pro teoretickou přípravu žáků Střední školy – Centra odborné přípravy technické Uherský Brod téměř za 73 milionů korun. Kromě této investice schválilo vedení Zlínského kraje opravy na dalších šesti školách za více než 41 milionů korun, sdělila mluvčí hejtmanství Soňa Ličková.

číst více…

5. 5. 2024

Dotázané radnice v Praze přijmou všechny prvňáčky ve svých městských částech

Městské části v Praze dotázané ČTK přijmou do prvních tříd svých škol všechny své děti, většina škol má dostatečnou kapacitu pro prvňáčky ze spádových oblastí. Radnice otevřou desítky prvních tříd, k zápisům přišly stovky budoucích žáků. Vyplývá to z ankety ČTK mezi většími městskými částmi. Zápisy do prvních tříd pořádaly základní školy po celý duben, přesné počty přijatých dětí zatím nejsou jasné.

číst více…

30. 4. 2024

Univerzity z Plzně a Řezna budou zkoumat energetické možnosti využití vodíku

(čtk) Odborníci z Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) budou spolu s českými a německými partnery zkoumat energetické možnosti využití vodíku. Vodíkové zdroje a úložiště mají podle expertů ze ZČU potenciál doplnit mix obnovitelných zdrojů energie, řekla mluvčí ZČU Andrea Čandová. Získaná data z výzkumu poslouží jako návod nebo doporučení pro fungování malých a středních podniků v česko-bavorském regionu, které budou mít o obnovitelné zdroje zájem.

číst více…

28. 4. 2024

Cermat: Test přijímací zkoušky z matematiky pro čtyřleté obory byl letos snazší

(čtk) Test jednotné přijímací zkoušky z matematiky pro uchazeče o čtyřleté obory a nástavby byl letos v pondělním termínu snazší, řekl Miroslav Krejčí, ředitel státní organizace Cermat, která je za přijímací řízení odpovědná. Žáci proto podle něj v průměru dosáhli v matematice meziročně lepších výsledků, loni měli průměrně 39,9 procenta, letos 49 procent. Cermat podle Krejčího nedělá testy jednotné přijímací zkoušky tak, aby byly srovnatelné z hlediska obtížnosti. Na to, že jsou meziročně testy různě obtížné, upozorňovali i někteří učitelé a odborníci na vzdělávání.

číst více…

28. 4. 2024

Středoškoláci z ČR uspěli v soutěži NASA s projektem dálkové opravy družic

(čtk) Pětice českých středoškoláků uspěla ve finále prestižní mezinárodní soutěže Conrad Challenge v ústředí americké vesmírné agentury NASA v Houstonu. S nápadem, jak na dálku opravit nefunkční družice, zvítězili ve dvou ze tří kategorií. Na síti X to uvedl mentor projektu Jan Spratek z Planetária Praha. Čeští studenti díky úspěchu získali stipendia na univerzity v USA.

číst více…

25. 4. 2024

Lidé v Blovicích děkují učitelce a asistentce za záchranu dětí z hořícího autobusu

(čtk) Lidé v Blovicích na Plzeňsku děkují učitelce a asistentce základní školy, které v úterý pohotovou reakcí a rozvahou dostaly bez zranění děti z hořícího autobusu. Poděkování a uznání pedagožce vyjadřují na sociálních sítích, připojilo se k nim i vedení místní radnice. Autobusy z blovické základní školy jely v úterý dopoledne s dětmi do divadla v Plzni. U Kotousova začal jeden z autobusů hořet.

číst více…

23. 4. 2024

Ke státním maturitám půjde v květnu poprvé 75 609 studentů, meziročně více

(čtk) Ke státním maturitám půjde letos v květnu poprvé 75 609 středoškoláků, tedy o 5,4 procenta více než loni. Povinná je pro všechny maturita z češtiny. Jako druhý předmět si většina vybrala angličtinu. Matematiku si zvolilo 18,2 procenta takzvaných prvomaturantů, je to asi o 1000 studentů více než loni. Vyplývá to z dat na webu Cermatu, který organizuje státní didaktické testy. Maturanti je budou podle Cermatu psát od 2. do 7. května. Včetně těch, kteří například zkoušku opakují, se k jarnímu termínu státních maturit přihlásilo přes 80 000 lidí.

číst více…
Další články

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny