počkejte prosím, zpracovávám data

Aktuality

19. 8. 2022

Na Prague City University vás angličtinu nejen naučíme, ale naučíme vás ji i učit!

Komerční sdělení

Zaměření a činnost PRAGUE CITY UNIVERSITY (PCU) směřuje k uspokojování této potřeby. Vzhledem k tomu, že PCU je přímou pokračovatelkou Akcent College, činí tak již od roku 2008, tedy čtrnáct let. Pro studenty je výjimečná tím, že je soukromou školou sídlící v Praze s akreditovanými bakalářskými a magisterskými programy na fakultách Business, Art & Design, Media & IT a Education, kde je vytvořeno mezinárodní prostředí pro české i slovenské uchazeče. Mohou tedy čerpat zkušenosti z celého světa, a přitom být v pohodlí svého domova.

číst více…

19. 8. 2022

MŠMT podpoří školy se sociálně znevýhodněnými žáky dvěma miliardami Kč

(čtk) Asi 400 vybraných škol s vyšším počtem sociálně znevýhodněných žáků dostane v dalších letech na zlepšení vzdělávání dětí dvě miliardy korun z evropských dotací. Peníze půjdou z Národního plánu obnovy a budou se rozdělovat od letošního září do konce roku 2025. Cílem projektu je snížení nerovností v českém vzdělávacím systému. Na tiskové konferenci to dnes řekli zástupci ministerstva školství a Národního pedagogického institutu.

číst více…

19. 8. 2022

Z MŠMT odchází náměstek Štábl, který pracoval s obviněným z kauzy Dozimetr

(čtk) Na ministerstvu školství dnes končí náměstek pro IT a veřejné zakázky Milan Štábl, který spolupracoval s jedním z obviněných v kauze pražského dopravního podniku. Na rezignaci se dohodl s ministrem Vladimírem Balašem (STAN). Ve vedení sekce IT a veřejné zakázky náměstka dočasně nahradí ředitel odboru informatiky a statistiky na ministerstvu Václav Jelen.

číst více…

19. 8. 2022

V části západního Balkánu žijí nadprůměrně vysocí lidé, potvrdil výzkum

(čtk) V části západního Balkánu žijí v evropském srovnání nadprůměrně vysocí lidé, potvrdil výzkum, na kterém se podílela Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně. Důvody vysokého vzrůstu ale odborníci zatím s určitostí neznají. Na výzkumu v Dinárských Alpách spolupracovali s kolegy z černohorské univerzity. O výzkumu informoval mluvčí brněnské školy Radim Sajbot.

číst více…

11. 8. 2022

Na západě Německa začala škola, problémem jsou covid a nedostatek učitelů

(čtk) V Severním Porýní-Vestfálsku, které je s 18 miliony obyvatel nejlidnatější německou spolkovou zemí, včera jako první v Německu skončily letní prázdniny. Děti se tak po šesti týdnech vrátily do školních lavic. Za největší problémy nadcházejícího roku školy i školní odbory označují pokračující pandemii nemoci covid-19 a všeobecný nedostatek učitelů.

číst více…

9. 8. 2022

Policisté obvinili účetní z olomoucké ZŠ ze zpronevěry 14,5 mil. Kč

(čtk) Olomoučtí kriminalisté obvinili ze zpronevěry přes 14,5 milionu korun bývalou účetní jedné z olomouckých základních škol. Peníze sedmapadesátiletá žena podle nich zaslala virtuálnímu zahraničnímu příteli vydávajícímu se za amerického lékaře, řekl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Podle informací ČTK jde o ZŠ Holečkova, která je nadřízenou organizací pro ZŠ Rooseveltova a čtyři školky. Na událost se přišlo poté, co banka vedení školy upozornila na to, že nejsou na účtech prostředky na výplaty. Chod školy nebyl ohrožen, na zajištění provozu jí poskytlo finanční pomoc město.

číst více…

8. 8. 2022

Stovky studentů se v Praze učily programovat drony, akce vyvrcholila soutěží

(čtk) Dvě stovky studentů a studentek z celého světa se letos zúčastnily letní školy ČVUT, studenti se zde učili programovat drony. Svá řešení týmy poměřily v soutěži na Císařském ostrově v Praze. Vedoucí skupiny Multirobotických systémů Martin Saska řekl, že letošní účast byla rekordní a zadání splnila větší část účastníků.

číst více…

2. 8. 2022

Změna zápisů na neveřejných ZŠ by mohla být podle ombudsmana diskriminační

(čtk) Ministerstvo školství zatím nedokončilo přípravu změn v zápisech dětí do neveřejných základních škol. Vyplývá to z informací na vládním webu. Ministerstvo v únoru zveřejnilo návrh, podle kterého by církevní a soukromé základní školy mohly u zápisu vyžadovat přítomnost dítěte a dělat s ním rozhovor bez jasně stanovených pravidel. Úřad veřejného ochránce práv ale ve své připomínce poukázal na to, že zamýšlená úprava by mohla být diskriminační. Pochybnosti o správnosti novely vyjádřily i některé kraje a další ministerstva. Resort školství původně chtěl, aby změna vyhlášky platila již pro zápisy letos v dubnu

číst více…

29. 7. 2022

MŠMT upřesnilo návrh novely o pedagozích, na vládu půjde bez rozporu

Lidé bez učitelské kvalifikace by od září 2023 mohli dočasně získat kvalifikaci pro výuku na druhém stupni základních škol a na středních školách i bez pedagogického vzdělání. Uznávala by se jim nejvýše tři roky. Pokud by pak chtěli kvalifikovanými pedagogy zůstat, museli by si učitelské vzdělání doplnit. Ministerstvo školství se na tom dohodlo se zástupci rektorů vysokých škol při vypořádávání připomínek k návrhu novely zákona o pedagozích. Návrh by měla brzy projednat vláda. Počítá mimo jiné s nastavením pravidla pro rozpočet na platy učitelů ve vztahu k průměrné mzdě v ČR či zlepšením podpory začínajících učitelů.

číst více…

26. 7. 2022

České školy v zahraničí by chtěly mít možnost nabízet i výuku na dálku

(čtk) České školy v zahraničí by uvítaly, kdyby se do jejich výuky mohly zapojovat děti i na dálku. Distanční vzdělávání v době covidu-19 umožnilo účastnit se ve výuce v češtině i žákům z odlehlejších míst ciziny, nyní už tento způsob vzdělávání ale český stát oficiálně neuznává, a řada českých dětí tak přišla o možnost dostat i v zahraničí české vysvědčení. Na konferenci českých škol v zahraničí to na ministerstvu zahraničí řekla předsedkyně spolku Česká škola bez hranic Lucie Slavíková-Boucher. Ministerstvo školství by podle Svatopluka Pohořelého chtělo do budoucna upravit zákon tak, aby výuka na dálku byla v některých případech možná.

číst více…

25. 7. 2022

Právnická fakulta ZČU ukončila program celoživotního vzdělávání, nelíbil se NAÚ

(čtk) Plzeňská práva ukončila od nového akademického roku program celoživotního vzdělávání (CŽV), který nabízela od roku 2010 a absolvovaly ho stovky studentů. Byl hlavním důvodem, proč Národní akreditační úřad pro vysoké školství (NAÚ) zahájil v polovině května s Fakultou právnickou Západočeské univerzity (ZČU) správní řízení k omezení akreditace magisterského studijního programu Právo a právní věda. Díky ukončení CŽV a návrhu systémových opatření uvnitř univerzity Rada NAÚ řízení zastavila, řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.

číst více…

25. 7. 2022

Na víceletých gymnáziích se za posledních deset let snížil podíl žáků

(čtk) Podíl žáků, kteří nastupují na víceletá gymnázia, za poslední desetiletí klesl. Zatímco ve školním roce 2011/12 přešla na osmiletá gymnázia desetina populačního ročníku, loni to bylo 7,7 procenta. Množství žáků v prvních ročnících šestiletých gymnázií se snížil zhruba o půl procentního bodu na 2,3 procenta ročníku. Zájem o víceletá gymnázia přitom zůstává stabilní. Vyplývá to ze statistik ministerstva školství a Cermatu.

číst více…
Další články

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny