archiv
Učitelské noviny č. 45/2013
tisk článku

ZABÍRAJÍ DĚTI MATEK NA MATEŘSKÉ MÍSTA OSTATNÍM?

Zajímalo by mě, jestli se někdo zamyslel nad tím, že v mateřských školách zbytečně zabírají volná místa děti maminek na mateřské dovolené. Pracuji 35 let v MŠ, mívala jsem ve třídě 30– 35 dětí zapsaných, průměrně jich chodilo 30, ale všechny děti byly ve třech letech připravené z jeslí na adaptaci v novém prostředí i z hlediska sebeobsluhy… Po roce 1989 se snížily počty dětí na 20–24.

Nyní mám zapsáno 28 dětí ve věku 2,5–3let.Nejsou ale vůbec připravené na adaptaci (několika hodinové či denní návštěvy školky s rodiči jsou bezvýznamné…). A co je nejvíce náročné pro učitelky – tyto děti nezvládají sebeobsluhu (oblékání, dodržování hygie-nických návyků apod.). Zaráží mne fakt, že matky na mateřské dovolené nemají problém přivést sotva tříleté dítě hystericky plačící na šestou hodinu do MŠ a tváří se, že učitelka neumí jejich dítě zklidnit… A vyzvedávají si je až před uzavřením školky!

Několikátý rok pracuji ve třídě s nejmenšími dětmi a každým rokem trvá měsíc až dva, než se děti adaptují a příchod dítěte je bez pláče, křiku a proseb… Další měsíce (zpravidla do Vánoc) je učíme převlékat se, dodržovat osobní hygienu a zapojit se do společné činnosti.

Nechápu, proč se raději maminky nevěnují plně oběma dětem (nejen tomu několikaměsíčnímu v kočárku, se kterým je potkáváme v lepším případě na vycházce nebo v horším případě v kavárně či restaurační zahrádce; a posléze si jdou pro oběd do školky).

Sama jsem byla doma pět let na mateřské a s láskou jsem se věnovala oběma synům, bez finančních příspěvků, což mne naučilo šetřit. Mrzí mne, že v poslední době stále slýchám, jak je málo míst ve školce a jak to mají ZAMĚSTNANÉ maminky těžké. Nechápu, proč maminky na mateřské dovolené s druhým dítětem mohou dávat starší (2,5–3leté) dítě do MŠ (chápu, že pětileté již potřebují přípravu do ZŠ). Z jakého důvodu pobírají finanční příspěvek – mateřskou od státu? Je evidentní, že peníze jim nechybějí, když mohou platit nemalé školné a stravné za MŠ.

Myslím, že chyba je i na straně ředitelek MŠ, neměly by přijímat děti, zejména tříleté, pokud maminka není zaměstnaná – tzn. je na mateřské dovolené. Určitě by se našlo v každé MŠ deset až dvacet volných míst pro děti zaměstnaných matek. Soudím tak podle svých osobních zkušeností. Každým rokem mám ve třídě až pět dětí, které zabírají místa, některé z nich ani během roku nenastoupí, případně navštěvují MŠ několikrát do měsíce, aby maminky neztratily místo v mateřince, až nastoupí do zaměstnání.

< zpět do čísla
banners/univerzita_pardubice_2_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
31%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz