archiv
Učitelské noviny č. 38/2013
tisk článku

DĚTI S KLÍČEM NA KRKU

S nedostatečnou kapacitou mateřských škol bojujeme dlouho a na výhru to pořád nevypadá. Navíc je už teď jasné, že starosti s umístěním prvňáčků budou mít brzy i základní školy, pokud je nemají už teď. O čem se ale zatím nemluví, je kapacita školní družiny. Jak silné ročníky postupují z mateřinek do školních lavic, žádají pro ně rodiče také místo ve školní družině. Ale ouvej! Někde chybějí místnosti, jinde kapacita. O navýšení je nutné žádat krajský úřad, protože se sahá do financí na další pracovní síly. A to je leckde bolavá záležitost. Namátkou jsme se zeptali v několika základních školách, do jaké míry se jim zatím daří vycházet přání rodičů vstříc.

JAROSLAV JAVŮREK, ZŠ Šluknovská, Česká Lípa

Zájemců o školní družinu máme dost, prostoru ve škole taky, ale jedeme v něm na maximum, které nám z kraje povolí. Zájem rodičů o družinu je větší, ale kraj další peníze neposkytne. Ve škole jsem jedenáctý rok a už když jsem přišel, byla kapacita školní družiny 125 dětí. Normativně na ni máme vyčleněné necelé čtyři zaměstnance, což se mi zdá málo. V družině můžeme mít čtyři skupiny, to je tak pro prvňáčky a druháky, sem tam nějaký třeťák. Starší děti můžeme přijímat jen ve velmi omezené míře, musí tam být opravdu vážný důvod. Navýšení kapacity v tuto chvíli potřebné není, ale při narůstajícím počtu dětí v 1. třídách zřejmě v budoucnu nebude kapacita postačovat.

JAROSLAV NĚMEC, ZŠ Slovan, Kroměříž

V letošním školním roce má naše škola 940 žáků a ve všech učebnách se vyučuje. Jsme asi jediní v kraji, komu každý rok přibude kolem 30 až 40 dětí. Školní družina má kapacitu 175 míst. Šest oddělení nám už dávno nestačí, potřebovali bychom asi tak pět dalších. Vychovatelky bychom sehnali, ale nemáme volné učebny a museli bychom požádat kraj o navýšení kapacity. Velký počet žáků se zájmem o družinu nám způsobuje velké problémy, protože rodiče pochopitelně o družinu mají zájem. Ale umístit do ní můžeme jen žáky 1. a 2. ročníků. Naštěstí můžeme ve zhruba dvaceti opravdu nejvážnějších případech pomoci rodičům tím, že jejich dítě – většinou jsou to žáci 3. ročníku – umístíme ve školním klubu, který je jinak pro žáky 2. stupně. Děti z 1. stupně jsou v klubu asi do 15 hodin. Pak si je vyzvedávají rodiče. Skladba klubové činnosti je však jiná než v družině a nemusí všem vyhovovat. Víc dělat nemůžeme. Nezbývá nám nic jiného než rodičům naši situaci vysvětlovat.

FRANTIŠEK JÁCHIM, ZŠ Volyně

Tyhle problémy u nás naštěstí nemáme. Kapacita naší družiny je v rejstříku škol stanovena na 100 dětí, v současné době ji navštěvuje 74 žáků. Některý rok máme dvě oddělení, letos tři. Kdo chce, může do družiny chodit. Je sice určena pro žáky 1. stupně, ale pokud má některý žák z 2. stupně komplikované dojíždění nebo příliš velký prostoj mezi koncem vyučování a odjezdem autobusu, není problém, aby družinu využil. Sjíždějí se k nám děti z 32 okolních obcí, musíme na ně taky myslet.

PETR URBÁNEK, ZŠ Labská, Brno

Myslím, že v podobné situaci jako my je víc škol. Přicházejí k nám poměrně silné ročníky, naplňují se hlavně první a druhé třídy, tím pádem přichází víc dětí i do družiny. Za poslední dva roky nám přibylo do družiny asi tak 25 dětí. Naštěstí je její kapacita poměrně velká, máme pět oddělení. Zatím jsme ji nepřekročili, ale už jsme na hraně. Museli jsme vyhlásit, že žáky 4. ročníku můžeme do školní družiny umístit až po individuální domluvě. Bohužel už to není automatické jako dřív, kdy družinu navštěvovalo čtvrťáků víc. I když jsme nastavili pravidla nově, nesouhlas rodičů jsme nezaznamenali. Letos jsme otevřeli tři třídy prvňáčků, kdybychom za rok otevírali další tři, hrozilo by, že kapacitu překročíme, i když malou rezervu ještě máme. Záleželo by také na tom, jak veliký bude zájem rodičů nejen v prvních a druhých třídách, ale také ve třetích. Kdyby projevili větší zájem rodiče dnešních žáků 3. ročníku, už bychom museli kapacitu školní družiny řešit. Ale pokud vím, tak v Brně zatím někteří ředitelé základních škol, kteří žádali o navýšení kapacity, získali souhlas.

VĚRA LODROVÁ, ZŠ Novoborská, Praha 9

Navzdory tomu, že počet žáků na 1. stupni stoupá, kapacitu školní družiny nám kraj nezvýší. Původní kapacita naší družiny byla 200 míst, díky přípravným třídám ji máme navýšenou na 250 míst. V současné době v ní máme 249 žáčků, což pro počet tříd rozhodně nestačí. Navíc jsme limitovaní i prostorami. Zatím máme družinu v samostatném pavilonu, nedávno jsme ji rekonstruovali. V objektu je sedm oddělení po 30 dětech, zbývající jsou v družině pro přípravné třídy. Družinu tedy mohou navštěvovat jen děti z 1. a 2. ročníku, třetáčci a čtvrťáčci už se nevejdou. Protože větší kapacitu nezískám, snažili jsme se hledat jiné řešení. Představa, že už osmileté děti budou chodit po sídlišti s klíčem na krku, není nic příjemného. Vysvětlili jsme rodičům, že za stejných časových i finančních podmínek můžou děti zapsat do kroužku volnočasových aktivit. Ráno není zájem o družinu tak velký, kdo potřebuje, může se připojit k družinovým dětem v pavilonku. Odpoledne mají starší děti z 1. stupně k dispozici celou školní budovu – mohou jít například do tělocvičny nebo k počítačům. Kroužky vedou naši učitelé, kteří se dětem věnují. Je to sice náhradní řešení, ale dětem i rodičům pomůže.

Jaroslava Štefflová

< zpět do čísla
banners/univerzita_pardubice_2_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
31%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz