archiv
Učitelské noviny č. 29/2013
tisk článku

MOJE NEVIDITELNÁ CESTA

Kolik z nás může říct, že ví, jaké je žít život s hendikepem? Moc lidí asi ne. Ale s jistotou to mohou říct studenti oboru Sociální činnost SOU a SOŠ SČMSD Znojmo, s. r. o. Ti totiž 24. června 2013 strávili den v Praze, kde navštívili Neviditelnou výstavu, odkud se přemístili na Výstaviště do Holešovic na interaktivní výstavu s příznačným názvem Moje cesta.

Na Neviditelné výstavě zažili žáci na vlastní kůži pohyb v absolutní tmě. Během téměř dvouhodinové prohlídky pozvali sami nevidomí průvodci návštěvníky do „svého světa“, kde jim předvedli jejich běžný život: návštěvu domu, pohyb po kuchyni, obývacím pokoji, koupelně, návštěvu obchodu, chůzi po ulici plné aut včetně posezení v kavárně. Po celou dobu průvodce pomáhal s orientací v prostoru a trpělivě zodpovídal zvídavé dotazy všech zúčastněných.

V Holešovicích už bylo vše zaměřeno nejen na život ve tmě, ale také na život v tichu či s tělesným postižením. Kromě prohlídky černého tunelu a psaní na Pichtově psacím stroji Braillovým písmem jsme si vyzkoušeli odezírat ze rtů, základy znakové řeči a pohyb pomocí bílé hole či ortopedického vozíku. Jak si hrají lidé s hendikepem? Úplně stejným jako lidé bez postižení. Pexeso či piškvorky pro slepé? Ano. Basketbal či florbal pro tělesně postižené? Samozřejmě. Fotbal? Bez problémů. Stačí mít jen vhodný míč s rolničkou uvnitř a není co řešit. Zvládli bychom pomoci „vozíčkáři“ přes ulici? Dnes už bezpochyby ano.

O co je tedy život člověka s hendikepem chudší než život „zdravého“ jedince? Jaký je mezi námi vlastně rozdíl? My už to víme. Žádný. Lidé s postižením jsou spíše obohaceni o cit a porozumění. Oni totiž dokáží žít naprosto stejně plnohodnotný život jako my, ale bez předsudků.

Jana Kamarádová

< zpět do čísla
banners/univerzita_pardubice_2_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
31%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz