archiv
Učitelské noviny č. 24/2013
tisk článku

NA POMOC ZAPLAVENÝM ŠKOLÁM

Ta zpráva se opakuje skoro každý rok: Ničivé povodně opět sužují Česko. Od roku 2002, kdy záplavy udeřily v tak vysoké intenzitě a na tak velkém území naposled, se sice mnohé změnilo k lepšímu, například řadu míst ochránily nové hráze či mobilní stěny, škody však přesto budou značné. Bohužel, ani letos se velká voda nevyhnula školám.

MŠMT situaci monitoruje

Do uzávěrky UN nebylo jasné, kolik škol a odkud bylo vlastně povodněmi zasaženo. Kompletní přehled by měl být k dispozici až v tomto týdnu. Čeká se, až voda opadne.

Podle ministerstva školství vodní živel poškodil desítky škol, některé z nich budou mimo provoz až do prázdnin. Úřad situaci neustále monitoruje a již také uvedl, že školám přispěje na obnovu učebnic a pomůcek. Pro zatopené vysoké školy pak ministerstvo vyčlenilo desítky milionů korun. 

Škody na majetku hlásí například Univerzita Karlova, voda zatopila její loděnici v pražské Troji. Problémy prý způsobila i podzemní voda a kanalizace v budovách právnické fakulty na náměstí Curieových a matematicko-fyzikální fakulty v Troji. 

„U mateřských, základních a středních škol zjišťujeme míru poškození. Například Ústecký kraj předpokládá, že některé školy nebudou v provozu až do konce školního roku. Dá se očekávat, že v celé republice se bude jednat o několik desítek škol. Čekáme na další informace. Sběr dat v terénu je dosti obtížný, jelikož některé školy nemají funkční připojení k internetu,“ sdělil minulý týden mluvčí ministerstva Marek Zeman. 
„Ve školách, kde nebude možné do konce školního roku vyučovat, se bude výuka řešit několika možnými způsoby. Jednak to je možnost umístit děti do sousedních nezasažených škol, nebo umístěním do náhradních prostorů. Ředitelé mají také možnost využít několika dnů z takzvaného ředitelského volna tak, aby měli časový prostor pro zajištění výuky,“ sdělil Jan Decker z ministerstva školství. 
Ministerstvo školství zřídilo informační telefonní linky: pro ředitele škol a školských zařízení pro získání informací týkajících se udělování volna a organizace vyučování jde o číslo 234 811 302 a pro zvýšení informovanosti škol a školských zařízení zřizovaných MŠMT jsou v provozu informační linky 234 811 425 a 234 811 521.

Voda ani nemusela školy zaplavit, aby jim pořádně zkomplikovala život. Například v Děčíně, který povodeň na několik dní paralyzovala, byl minulou středu omezen provoz ve většině základních a mateřských škol. Uzavřené byly prakticky všechny střední školy. Město nabídlo rodičům dětí z uzavřených škol hlídání v Domě dětí a mládeže. Na začátku tohoto týdne už byla situace o poznání klidnější, tedy aspoň co se života škol týče. Omezený provoz byl hlášen pouze ve Střední zdravotnické škole – převážná část výuky by měla probíhat v náhradních prostorách v SOŠ řemesel a služeb.

Posunou se i termíny maturit

Kvůli záplavám se posunuly také maturitní termíny. Ačkoliv s ústními zkouškami státních maturit a také s takzvanými profilovými zkouškami, které si střední školy pořádají samy, se mělo končit nejpozději 10. června, ministr školství vydal opatření, aby školy zasažené velkou vodou mohly tyto zkoušky pořádat až do 20. června. Posune se tak i termín pro vydání protokolů s výsledky státní maturity, a to na 24. června. Řádná lhůta je totiž podle předpisů do 17. června. 

Zaměstnavatelé mohou pomoci vyplaveným učitelům

Českomoravská konfederace odborových svazů na svém webu upozornila, že lidem, které postihly povodně a pracují ve školách, úřadech, nemocnicích, domovech pro seniory či státních podnicích, by mohli pomoci překonat následky záplav i jejich zaměstnavatelé.

Sociální výpomoc může v případě živelní pohromy činit až 30 000 korun. Pracovník by mohl dostat ale i bezúročnou půjčku až 50 000 korun se splatností pět let, upozornila odborová centrála. Při ukončení pracovního poměru by byla půjčka splatná do šesti měsíců. Zaplavení pracovníci mohou získat také půjčku na pořízení bydlení do 100 000 korun či na vybavení bytu do 50 000 korun. 

Pomoci zaměstnancům mohou i státní podniky. Sociální výpomoc z jejich fondu sociálních a kulturních potřeb může dosáhnout až 15 000 korun, bezúročná půjčka až 20 000 korun se splatností pět let. Možné je dostat i půjčku na bydlení a vybavení. 

Peníze, které lidé z území s vyhlášeným nouzovým stavem získají z fondů zaměstnavatelů, se nemusí danit. Z oblastí, kde nouzový stav vyhlášen nebyl, se výpomoc považuje za zdanitelný příjem. Přispět mohou postiženým povodněmi i odbory. Podpora od nich se rovněž nedaní. 

 

 

Pomoci od státu by se měl dočkat i sport. Ministerstvo školství v současnosti jedná se sportovními svazy o opravě poškozených sportovišť. 

Petr Husník, ČTK

< zpět do čísla
banners/univerzita_pardubice_2_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
31%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz