archiv
Učitelské noviny č. 23/2013
tisk článku

Koho odmítnout?

S trochou zpoždění spor vzplanul nad doporučením ombudsmana o přijímání dětí do mateřských škol. Ten jím obrazně řečeno káral ředitelky, že se dopouštějí diskriminace. A diskriminují některé děti obsahem kritérií, na základě kterých rozhodují o nepřijetí dítěte do mateřinky. Kdo tedy bude přijat do mateřské školy, ptáme se v Tématu týdne.

Jenže – kritizujte ředitelky, když jim nic jiného než vybírat prostě nezbývá. Je hezké citovat tu jeden, tu druhý zákon, když hlásí své děti stovka rodičů a vy máte zrovna jen dvacet míst. A všichni jsou z místa, protože je jasné, že přespolní nemá za současného přetlaku nárok, ať si ochránce mává právem, jak chce. Ale toto právo žádného místního politika do funkce v dalších volbách nezvolí, to se dá čekat jen od voličů. A to od voličů, kteří mají místní právo volit.

Některé mateřinky prostě vzaly ombudsmanovo doporučení na vědomí a jely dál podle svého, jiné se snažily v rámci možností a v rámci mantinelů, které si dohodly se zřizovatelem, dosavadní pravidla poupravit tak, aby byla méně napadnutelná. Ta nenapadnutelnost je důležitá, rozhoduje se ve správním řízení, takže proti nepřijetí dítěte se velmi často rodiče odvolávají. Pak rozhoduje kraj, který se dívá, jestli byla při tomto rozhodnutí dodržena předem vyhlášená pravidla.

Na městském úřadu Prahy 9 jsou přesvědčeni, že našli elegantní cestu z rébusu ven. Tím směrem je skoro cimrmanovský úkrok stranou. Rodiče přihlásí své děti jako dřív, pak se udělá onen úkrok stranou a o zařazení dítěte (tedy ne o přijetí k předškolnímu vzdělávání ve správním řízení) do mateřské školy rozhodne zřizovatel ve své samostatné působnosti. A pak udělá úkrok zpět, předá seznam ředitelce, která všechny vybrané děti přijme ve správním řízení. Tedy – všechny vybrané děti jsou přijaty, žádné odvolání ke krajskému úřadu se nekoná. A rodiče nevybraných dětí se mohou odvolat – ke zřizovateli.

Diskriminační výhrady ombudsmana asi tenhle postup neřeší. Ombudsman dokonce říká, že je to celé špatně. Možná nakonec bude muset rozhodnout soud, protože městská část se odvolává na svou povinnost uspokojovat zájmy svých občanů (i děti jsou občané) s tím, že požadavky zákona školského na poskytování předškolního vzdělávání by plnila v nezměněné formě jako doposud.

Celá hádka o tom, kdo toho ví méně, by ale vůbec nevznikla, kdyby před několika lety stát respektoval signály o blížící se populační vlně, která byla v ostrém rozporu s počty míst v předškolních zařízeních. Pořád nebyly (a pořád nejsou) peníze, mateřinky se bezhlavě rušily. A když pak ředitelky vymýšlejí kritéria pro přijímání dětí, tlučou se kartou diskriminace…

Konečně, diskriminovány by se mohly cítit i základní umělecké školy, které proti nastaveným pravidlům pro „právo“ na oborové normativy mají zůstat na „vedlejší koleji“ krajského financování. Tímto problémem se zabýváme v rubrice Analýza.

Když už se zmiňuji o penězích – zatímco ministerstvo školství nechce mluvit o tom, co už připravilo pro zavedení kariérního systému pro učitele, odbory mají pocit, že kromě peněz chybí i jasná představa, jak na to. V rubrice Zeptali jsme se to říká místopředsedkyně školských odborů M. Vondráčková.

Jasná představa, jak na to, ovšem nechyběla v Dolních Břežanech, kde se staví světově unikátní laserové vědecké centrum ELI Beamlines, našly se konečně i peníze, díky Evropě. Kdyby se vás na to žáci ptali, informace najdete v Reflexi UN.

Radmil Švancar

< zpět do čísla
banners/1598997600_uspesny-web_390x60.gif
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
1543878000_mikroskop.gif
1604012400_polar_125x125.jpg
linka-bezpeci_125x125.png
ucebnice
1599602400_okentes.gif
anketa
Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
39%
34%
27%
janacek_2_240x100.jpg
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz