archiv
Učitelské noviny č. 20/2013
tisk článku

Zvířátko je kamarád

V rámci plnění záměrů ŠVP naší mateřské školy v Zátoru „Barevná cesta“ zařazujeme již několik let do TVP projektový celek „Zvířátko je kamarád“ a s ním i akci „Poznej svého psa“.

Do školy zveme paní Kotkovou s jejími pejsky, se kterými máme jen tu nejlepší zkušenost. Letos jsme akci naplánovali opět tak, aby měla návaznost na vše, co už děti o pejscích vědí. Jak je běžné na každé vesnici, i většina našich dětí psa vlastní. Stává se však, že děti nevědí, jak reagovat při kontaktu s cizím psem. Prevence je proto důvodem, proč se akce koná. Paní Kotková z Liptáně se věnuje canisterapii s výchovným projektem „Poznej svého psa“, přijela proto nás i děti instruovat se dvěma z jejích 15 psů – s Bonie a Cookie.

Canisterapií se rozumí léčebný kontakt psa a člověka. Pes už jen svou přítomností dokáže vyvolat dobrou náladu všude, kde je jí nedostatek. A o tom, že úsměv léčí, není pochyb. Není to však jen radost, kterou psi lidem přinášejí. Canisterapie může mít formu indivi-duální nebo kolektivní. Využívá se k ní různých druhů plemen, s průkazem původu, ale i bez něj.

Paní Kotková předvedla dětem obou tříd, jak psům připevnit obojek, košík i vodítko nebo popruhy. Na modelových situacích si všechny děti vyzkoušely, jak správně pejska krmit, jak a kde ho smějí hladit. Ukázala jim, jaké zacházení psy bolí, jakým způsobem je vhodné zvířátka zvedat ze země a držet. Také dětem vysvětlila, co je pro děti při kontaktu se psy nebezpečné. Například nemohou psa houpat v náručí jako miminko hlavou nahoru (hrozí kousnutí do obličeje), ani ho držet podélně s hlavou nad jejich ramenem (může z náruče vyskočit a vrhnout se přímo pod kola auta). Nikdy nesmějí před psem utíkat (pes je vždy dohoní) a měly by počkat, až pes odejde. Hlavně NEDÍVAT se psovi nikdy do očí. Děti měly možnost si všechno názorně vyzkoušet. Některé děti se jen dívaly, ostatní si odvážně vyzkoušely, jak se má člověk zachovat, když na něj pes útočí. Schoulit se do klubíčka, krk si chránit spojenýma rukama, aby se pes nemohl dostat k obličeji a na břicho. Ukázaly si také, jaké to je vést psa na vodítku.

Akce se opět vydařila, o čemž svědčila maximální pozornost a zaujetí i těch nejmenších dětí. Doufejme, že to, co se děti naučily v oblasti sebeobrany a záchrany, nebude muset žádné použít.

Zdeňka Vávrová, MŠ Zátor

 

< zpět do čísla
banners/univerzita_pardubice_2_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
31%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz