archiv
Učitelské noviny č. 11/2013
tisk článku

„MATT A HURRY“ PAVLA ZELENÉHO VE SLUŽBÁCH MATURANTŮ

Před pár týdny probleskla médii informace, že bývalý a pro leckoho hodně kontroverzní ředitel CERMATu Pavel Zelený spouští soukromou přípravku pro maturanty. Projekt se jmenuje „Matt a Hurry“.

Za mnohoznačným a provokativním názvem se ukrývá občanské sdružení. Na svých internetových stránkách o sobě „Matt a Hurry“ říká, že je platformou nezávislou na finanční podpoře státu, na zájmech politických stran a politiků a prý není sluhou cizích komerčních, ani jiných zájmů, platformou, která se v současnosti zaměřuje hlavně na předmaturitní přípravu studentů na maturitní písemky. A zatím není důvod mu to nevěřit.

 Bývalý trojnásobný ředitel CERMATu Pavel Zelený pracuje pro sdružení jako analytik, který kromě jiného ručí za korektní zpracování dat získaných oficiální cestou z CERMATu. On spolu s bývalou hlavní koordinátorkou školení tisícovky externích hodnotitelů v CERMATu Gabrielou Sittovou tvoří v „Matt a Hurry“ jádro týmu, který na trhu testování pro středoškoláky a maturanty nemá z určitého úhlu pohledu konkurenci. Konec konců, kdo ví o přednostech, ale i slabých místech státní maturity tolik, co právě tito dva? A kdo toho může lépe využít?

 Ale vkrádá se i další otázka. Nejde tady vlastně o ukázkový střet zájmů?

 Stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek, který se do P. Zeleného strefí, kdykoli se k tomu naskytne příležitost, má ve věci jasno. Už se nechal slyšet, že si ministerstvo školství mělo ohlídat, aby „ředitel organizace, která má monopol na takzvané státní maturity, nemohl po odchodu ze své funkce podnikat ve stejné oblasti. Tedy formou jakési konkurenční doložky, která je v soukromé sféře zcela běžnou praxí“.

 Bývalý ředitel CERMATu však něco takového rezolutně odmítá. Pro UN řekl, že konkurenční doložku nedostal, ani nechápe, proč by ji dostat měl.

 „Doložka je přece primárně o konkurenci, ale státní instituce pověřená organizací maturit je jen jedna, takže její činnosti už z principu konkurovat ani nemůžeme. Navíc formálně jde o nesmysl. Podporu maturantů nenabízí žádný Zelený, ale občanské sdružení, které je navíc neziskovkou,“ ohradil se P. Zelený.

 Co tedy vlastně občanské sdružení studentům nabízí?

Trénink na to, aby student zvládl písemky, které byly loni tak průšvihové, že vedly k odvolání P. Zeleného. „Maturanti teď mají možnost zjistit, jak by u písemky dopadli, jaké chyby dělají a jak případným dalším tréninkem je mohou odstranit. Na našem webu si vyberou a stáhnou zadání, písemku si mohou napsat kdekoli a kdykoli a pak ji pošlou do centrály sdružení k ohodnocení. Do tří dnů pak dostanou bodové hodnocení, opravenou písemku, komentář k chybám a doporučení, jak se jich vyvarovat,“ uvedl P. Zelený.

 Na stránkách sdružení se praví, že „při loňském zavedení centrálního hodnocení písemek propadlo u písemek z češtiny 3,5krát více a u písemek z němčiny 2,5krát více maturantů než v roce předchozím. Z němčiny přes písemku neprošlo 16 % a přes písemku z češtiny 7 % maturantů. V některých oborech středních odborných škol, v učilištích a v nástavbovém studiu představovaly písemky velmi vážné riziko pro více než polovinu maturantů“.

 Pokud ale mají středoškoláci se zvládnutím maturitních písemek takový problém, proč CERMAT nepřišel už dávno s podobným tréninkovým projektem, jako je „Matt a Hurry“?

 „CERMAT z principu nemůže připravovat žáky na zkoušky, když je sám připravuje. To by byl flagrantní střet zájmů, který nelze obhájit. Navrhnout něco takového mne proto ani ve snu nenapadlo. Co jsem zřejmě měl udělat, bylo přesvědčit ministra Dobeše, že na zavedení centrálního hodnocení písemek měly být vyhrazeny minimálně dva roky. Jeden byl málo,“ připustil P. Zelený.

Specifikem tréninku maturitních písemek je to, že písemky hodnotí učitelé, kteří byli vyškoleni a kalibrováni pro hodnocení písemek v roce 2012.

 „Zapojení profesionálních hodnotitelů je jedinou cestou, jak maturant může získat odpovídající a spolehlivou předpověď výsledku ostré maturitní písemky. Teoretická znalost hodnoticí metodiky u hodnotitele nestačí. Garancí může být jedině přímá zkušenost s centrálním maturitním hodnocením stovek a tisíců písemných prací. Bez účasti profesionálních hodnotitelů bych podobnou nabídku studentům hodnotila jako podvod na studentech,“ uvedla G. Sittová.

V půli února se CERMAT distancoval od zpráv o tom, že CERMAT a jeho zaměstnanci odborně podporují komerční aktivity soukromých firem.

V tiskové zprávě centra stojí: „V poslední době často využívanou praktikou je, že se v rámci poskytování informací či služeb jejich poskytovatelé odkazují na spolupráci s konkrétními či anonymními zaměstnanci CERMATu. Zde platí, že se jedná o nepravdivé informace nebo o soukromé aktivity bez oficiálního souhlasu CERMATu. CERMAT v těchto případech, pokud se o takových aktivitách dozví a pokud budou jakkoli ohrožovat dobré jméno CERMATu, či dokonce procesy maturitní zkoušky, zahájí proti těmto pracovníkům potřebné pracovněprávní či jiné právní kroky.“

Podle P. Zeleného je stanovisko ředitele CERMATu Jiřího Zíky pochopitelné a sdružení nedělá nic v rozporu s tímto stanoviskem. „Na projektu s námi nespolupracuje žádný ze současných interních zaměstnanců CERMATu. Externisté mají samozřejmě jiné postavení, spolupracují s řadou různých institucí včetně těch komerčních a krom toho drtivá většina z nich především učí na ‚svých‘ školách. Kdo z externistů se podílí na přípravě obsahu letošních maturitních zkoušek, to pochopitelně nevím. Ani nemohu. A také se na to nikoho neptám. O tom je zkušební tajemství,“ dodal P. Zelený.

Petr Husník

< zpět do čísla
banners/univerzita_pardubice_2_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
31%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz