archiv
Učitelské noviny č. 09/2013
tisk článku

Hrátky s češtinou

Den 21. únor je Dnem mateřského jazyka. O tom, že český jazyk je velice krásný, náročný i velmi těžký, jsme se přesvědčili i u nás v základní škole. Uspořádali jsme pro naše žáky projektový den nazvaný Světová jazyková konference. Do Olešnice se sjely delegace z celého světa – přijeli zástupci z Mexika, Maďarska, Jihoafrické republiky, Francie, Havaje a Japonska.

Na tyto skupiny byli žáci rozděleni na začátku dne tím, že si vytáhli obrázek vlajky daného státu. Pak byla zahájena jazyková konference. Nejprve účastníci poznávali a skládali česká přísloví. Pro některé byl problém přísloví správně složit, pro některé zase vysvětlit jeho význam. Je škoda, že přísloví z našeho jazyka mizí a už se příliš nepoužívá. Další zkoumání českého jazyka bylo zaměřeno na luštění křížovek. Mladší žáci pracovali s pracovním listem, ve kterém spojovali slabiky do slov. Jazýček si pak všichni ohýbali při českých jazykolamech a mnohým se jazyk skoro zamotal. Hlavičky si museli malí cizinci namáhat při doplňování rýmů. To byl pro některé taky velký oříšek. Dvě hodiny věnované zkoumání českého jazyka utekly v dobré atmosféře velmi rychle. Po svačině pokračovali žáci sepsáním svého příběhu jako malovaného čtení.

Jazyková světová konference se v naší škole konala již popáté a opět se účastníci shodli na tom, že náš mateřský jazyk je sice obtížný, ale krásný. Právě my Češi bychom měli svůj jazyk ovládat nejlépe. Proto se musíme ještě hodně učit, abychom svůj jazyk uměli a mohli být na něj hrdí.

Gabriela Štrosserová, ZŠ a MŠ Olešnice u Trhových Svinů

< zpět do čísla
banners/muvs_390x60_6.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
1543878000_mikroskop.gif
linka-bezpeci_125x125.png
ucebnice
anketa
Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
38%
34%
28%
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz