archiv
Učitelské noviny č. 08/2013
tisk článku

Vesmír je plný překvapení

Na Základní škole v Ledčicích provází děti celoroční projekt Kouzelný rok. Děti se stávají účastníky velké výpravy za poznáním. V tomto školním roce jsou kosmonauty a letí vesmírem. Celým školním rokem je provází loutka Zetík – ufo z vesmíru. Jako odměnu za plnění tematických úkolů získávají děti během školního roku razítka s obrázkem kosmonauta, která si postupně střádají do svého vyrobeného raketoplánu. Na konci školního roku se pro děti otevře „Obchod na Marsu“, kde si budou moci za našetřená razítka nakoupit drobnosti. Všichni si navíc společně čtou v hodinách literatury knihu Jirkův tajný klíč k vesmíru.
V říjnu do školy dorazil pan Milan Halousek z České kosmické kanceláře. S sebou přivezl Krtečka, který byl ve vesmíru s astronautem Andrewem Feustelem a letěl raketoplánem Endeavour. Děti se dozvěděly spoustu zajímavostí. Tato beseda s dětmi je navíc zařazena do akcí Světového kosmického týdne (World Space Week), který vyhlašuje Organizace spojených národů OSN jako připomenutí vypuštění první umělé družice Sputnik 1 a podepsání Mezinárodní úmluvy o mírovém využívání kosmu a kosmických těles. Česká republika se zapojuje od roku 2002 a prvním iniciátorem byla právě Česká kosmická kancelář (více informací lze nalézt na stránkách http://www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/skt).
Děti se po celý školní rok sžívají s rolí kosmonauta. Vyrábějí rakety, poznávají planety. Vesmír nejen malují, ale také o něm sbírají informace na internetu, z tisku nebo z encyklopedií. Na jaře je čeká výlet do Planetária v Praze a na konci školního roku také noc „Pod širákem“, kdy budou pozorovat hvězdičky. (Psssst! To je překvapení!)

Ivana Šindelářová, ZŠ Ledčice

< zpět do čísla
banners/univerzita_pardubice_2_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz