archiv
Učitelské noviny č. 02/2013
tisk článku

SLIBY A NADĚJE

Školský rozpočet bude lepší. Bude ale lepší než co? Určitě bude lepší než aktuální realita, jak v rozhovoru pro UN říká náměstek ministra školství pro všeobecné, odborné a další vzdělávání Jindřich Fryč. S tím není možné než souhlasit.

Nebude ale lepší, než kdyby byly naplněny sliby, které pedagogům a celému školství v posledních letech dala vláda. Vzpomeňme si, že mělo školství dostat čtyři miliardy korun – a nedostalo je. Čtyři miliardy, to jsou zhruba dva tisíce korun pro každého kantora. Mělo dostat pro loňský rok dvě a půl miliardy – a přišlo o ně právě oním vázáním, oním škrtem ministerstva financí, se kterým je letošní rozpočet školství porovnáván a díky kterému je chválen. Dovolte, abych sáhl s připomínáním slibů trochu do historie a zmínil už zasunutý slib 130 % průměrného platu ve státu pro pedagogy a 6 % HDP pro školství. Realitou je průměrný plat pedagogů jakž takž srovnaný s průměrným platem ve státě a pouhopouhá polovina slibovaného koláče z HDP.

Možná by měli učitelé žákům často opakovat, že sliby sice nic nestojí, ale s nesplněným slibem ztrácí každý část své důstojnosti.

Přesto však hledejme světlejší místa letošního školského rozpočtu. Tím prvním je vyhlídka na udržení platové hladiny (protože jednoprocentní platový růst nic jiného není), možná se otevírá i slabá naděje na drobné polepšení pro až neslušně platově podhodnocené nepedagogy, kteří budou financováni ze stejného měšce spolu s pedagogy. Uvidíme, pro koho to bude výhoda.

Výrazným světlem ale je razantní posílení objemu prostředků na ONIVy. Každá škola by měla dostat výrazně víc, než měla v této dlouhodobě očesávané položce v předchozím roce. MŠMT zdůrazňuje, že se tak školy dostávají na úroveň roku 2007. Znamená to přínos, uvolnění rukou, možnost obnovení učebnicového parku a pomůcek a informačních zdrojů, znamená to prostor pro DVPP. Jistě, kus ukrojí nemocenská, ale věřme MŠMT, že se pustí do nerovného jednání s MPSV a ministerstvem financí o odstranění tohoto nesmyslu. Jen si přejme, aby toto navýšení nebylo jen letošním výkřikem, jen vějičkou, kterou nám ministerstvo financí zase nějakým vázáním za pár týdnů vezme.

RADMIL ŠVANCAR

< zpět do čísla
banners/muvs_390x60_6.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
1543878000_mikroskop.gif
linka-bezpeci_125x125.png
ucebnice
anketa
Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
38%
34%
28%
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz