archiv
Učitelské noviny č. 45/2010
tisk článku

NAŠE DĚTI NEZNAJÍ NUDU

 

Letošní léto, čas prázdnin a dovolených je v zapomnění a předvánoční kolotoč dárků, cukroví a příjemné atmosféry je za dveřmi. Ale nejsou to jen prázdniny či svátky, kdy je v Dětském domově v Žatci rušno. Každý měsíc po celý rok čeká totiž naše děti mnoho zábavy včetně sportovního a kulturního vyžití, takže o nudě nemůže být ani řeč! Děti navštěvují nejrozmanitější kroužky, projekty pro dospívající mládež nebo se účastní soutěží, v nichž často dosáhnou velmi dobrých výsledků. Za tato umístění pak získají drobné dárky nebo bezplatný pobyt v krásné přírodě. Za mnohé aktivity vděčíme bezpochyby našim stálým sponzorům. Děti si tak letošní léto mohly vychutnat na táboře Ihaháček v Bučovicích, se Žirafou v patách objevovaly „Tajemství babiččiny skříně“, podívaly se i za hranice naší vlasti, a to do Turecka či Egypta. Tradičně nechyběl ani letní pobyt v Manětíně, v Hamru na Jezeře a v Harrachově. Jindy se mohou děti se svými tetami vydat i na krátký výlet do okolí Žatecka nebo na zajímavou výstavu. Všechny akce, které děti podnikají, však nejsou jen o zábavě. Našim cílem je, aby se dověděly i mnoho důležitých a užitečných informací. Proto spolupracujeme i s odborníky z různých oblastí, např. lékaři, městskou policií, K-centrem, městskou knihovnou apod. Všichni vždy pro děti připraví poučnou přednášku s názornými ukázkami a materiály.
Žádné tety, i kdyby sebevíc chtěly, nemohou dětem vynahradit rodičovskou lásku. Ale každodenní život a program dětí v dětském domově je natolik pestrý, že alespoň na chvíli „zapomenou“ na tuto důležitou životní potřebu a chmury, které jim život uštědřil. V některých případech je však žatecký dětský domov tím lepším prostředím, útočištěm, kde děti najdou pomoc, porozumění, vhodnou péči a přípravu na budoucí samostatný život.
V rámci zdravého životního stylu navštěvují pravidelně díky žateckému sponzoru plavecký bazén. Od měsíce září se děti zúčastnily desítek akcí, z nichž jmenujme např. výstavu drobného zvířectva, zábavný program Rock for Žatec, muzikál Děti ráje v GOJA aréně, účast na pietním aktu k výročí 28. října, pečení v kuchyni hotelu Hilton a mnoho, mnoho dalších.
O tom, že děti nejsou jen pasivními diváky, ale i aktivními účastníky svědčí kromě již zmiňovaných sportovních turnajů a soutěží také účast v Nadačním fondu Plaváček, kde mají děti možnost předvést své výkony a umělecký talent v různých oblastech – zpěvu, tanci, recitaci apod.
A na co se ještě mohou naše děti v blízké době těšit? Čeká je „Adventní čas“ v Žatci a na Novém Hradě v Jimlíně, „vánoční koulení“ na Kamencovém jezeře, návštěva členů Mezinárodní školy z Prahy, s nimiž budou děti komunikovat na téma vánoční zvyky a tradice v Anglii a u nás. Nebude chybět ani vánoční plavání s diskotékou v Ústí nad Labem, návštěva muzea, v dubnu příprava na benefiční koncert a v neposlední řadě vánoční výzdoba města.
Doufáme, že si děti všechny akce náležitě užijí a děkujeme všem, kteří se na jejich uskutečnění podílejí, ať již v podobě poskytnutí finančních prostředků či organizace.
 
Lucie Sirůčková,
DD Žatec
< zpět do čísla
banners/un_390x60_rmj.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
ucebnice
1590530400_polartraver.gif
anketa
Změní krizová online výuka školství k lepšímu?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
34%
42%
23%
1591221600_tyr.jpg
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz