archiv
Učitelské noviny č. 45/2010
tisk článku

Kouzlo podzimní školy

 

Jakmile jsem vstoupil do starobylé budovy školy v Cítolibech, ovanul mě duch spojený s obrázky Mikoláše Alše a prózami Karla Václava Raise. Kouzlo, jež nemůže nabídnout žádná novodobá školní budova.
Důvodem mé návštěvy se stalo pozvání na výstavu Barvy podzimu. Ještě než jsem se protlačil do zcela zaplněné tělocvičny, stihl jsem si všimnout v omítce zvýrazněných letopočtů 1886, kdy byla škola založena, a 1887, kdy byla stavba dokončena. Klobouk dolů před našimi předky a jejich „dodacími lhůtami"!
Po úvodním proslovu ředitelky Jany Vurbsové se naplno rozeběhl kulturní pořad, v němž spojili síly žákyně a žáci 1. stupně spolu s následovníky z mateřské školy, která je součástí vzdělávacího zařízení. Před očima spokojených (a na své ratolesti právem hrdých) rodičů a blízkých se střídaly v rychlém sledu tance, recitace, hudební vložky, ale též třeba i ukázky cizojazyčných vědomostí. Závěrem programu paní ředitelka otevřela symbolicky přítomným prostory školy a my se začali kochat vším, co přichystali malí reprezentanti velké (náplní) školy. Na chodbách jsme potkávali sovičky z šišek, indiány z listoví, papírové vlaštovičky a ježky či bramborové loutky v květináčích, to vše osvětlované tajemnými postavičkami skřítků z dýní, cuket, kukuřice a cibule.
Prostorné třídy nabízely krom moderního vybavení rozmanité motivy maleb na oknech, umně naaranžované ministromy a keře, na lavicích se kroutící lilkové „žížaláky" nebo výběr staročeských kompotů a zavařenin.
Jediným „kazem" výtvarné přehlídky tak byl pouze fakt, že chvíli trvalo, než jste si proklestili mezi hosty cestu k vystaveným žákovským pracím a výrobkům.
Odcházel jsem s pocitem, že školství u nás není snad v takové krizi, jak se čas od času uvádí. A trošku jsem přitom litoval maminky z měst, že nemají takovou možnost jako ty cítolibské, aby jejich děti plynule a nenásilně přecházely z mateřské školy na 1. stupeň základní školy v rámci jednoho komplexu a v malých kolektivech se jim doslova individuálně mohly paní učitelky věnovat.
Vladimír A. Hons
< zpět do čísla
banners/un_390x60_rmj.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
ucebnice
1590530400_polartraver.gif
anketa
Změní krizová online výuka školství k lepšímu?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
34%
42%
23%
1591221600_tyr.jpg
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz