archiv
Učitelské noviny č. 27/2004
tisk článku

Školský zákon skočí do prázdnin

Rok, maximálně půldruhého si budou muset učitelé počkat, než nový školský zákon zaručí vzdělávání jasná pravidla. Je přece „rozpracován“, nad spornými body se vedly dlouhé diskuze. V nové sněmovně bude zákon průchodnější… Tak tohle tvrdili poslanci před dvěma lety. Byl duben 2002, krátce před volbami, a „stará“ sněmovna právě v druhém čtení definitivně odepsala návrh školského zákona předložený E. Zemanem. „Další školní rok tedy bude opět na vodě,“ povzdechli si rezignovaně učitelé a rozjeli se na prázdniny. I když jistá naděje blikala. Říkalo se, že „do švestek“ bude na stole zákon nový a od ledna že by mohl fungovat. Nestalo se. 

Máme opět před prázdninami a na stole další školský zákon. Vlastně hned tři, aby byla „průchodnost“ jistější. Přestože tentokrát prošly vládní návrhy druhým čtením úspěšně, na sklonku školního roku nevíme nic. Ačkoli nyní prý už nejde o ANO nebo NE (podle údajné dohody, která přeskočila ODS, by měl zákon projít). Teprve třetí – rozhodující – čtení však řekne, jak budou zákony vypadat. Pozměňovacích návrhů není málo, leckteré jdou proti sobě.

Bude se nebo nebude na gymnáziích povinně maturovat z matematiky? Bude se na VOŠ platit školné? Vrátí se do zákona pasáž ukládající žákům, aby dbali dobrého jména školy? Nařídí zákon ministerstvu povinnost vypracovat modelový školní vzdělávací program, nebo jen metodiku pro jeho vypracování? Umožní zákon individuální vzdělávání žáků? Pokud ano, za jakých podmínek? Jaké místo a jaké finanční jištění bude mít ve školách výuka náboženství? Zvýší se počet let minimální praxe, kterou by měl mít pedagog ucházející se o místo ředitele školy nebo školského zařízení?

Rozhodnutí nejspíš padne těsně s posledním zvoněním. Přesné načasování. Kantoři, udrndaní deseti měsíci školního roku, už nejsou v příliš bojovné formě. I těm nejvytrvalejším se rozmělnila ve stozích připomínek, které v průběhu posledních let odeslali na ministerstvo. Bohužel často marně. Teď čekají, jak poslanci rozhodnou. Vyslyší je, nevyslyší… Nebude se historie opět opakovat? Ostatně třeba už zase budeme stát před volbami.

JAROSLAVA ŠTEFFLOVÁ

< zpět do čísla
banners/lesany_konkurz_390x60.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz