archiv
Učitelské noviny č. 30/2004
tisk článku

Letem světem do EU

Tak zněl název projektu, který se v uplynulém školním roce uskutečnil na 7. ZŠ v Příbrami. Už sám název napovídá, k čemu se vztahoval. Děti a učitelé ho dělali proto, aby žáci poznali, co je to EU, které státy do ní patří a něco bližšího o nich. Projekt vrcholil ve dvou dnech, ale pracovalo se na něm už měsíc předem.


Nejprve se třídy rozhodly, který stát budou reprezentovat. Pak mohla práce začít. Shánění informací a zajímavostí z encyklopedií, knížek, atlasů či průvodců, hledání na internetu, kreslení map, obrázků a vlajek, připravování maket staveb. Vystřihovaly se obrázky z časopisů, novin, katalogů. Hledalo se doma, ve škole i v knihovně za pomoci rodičů a učitelů. Jednotlivá témata — současnost, historie, rostlinstvo, živočišstvo, zeměpisné údaje, sport, móda, průmysl, hudba, osobnosti, ale i recepty z evropských kuchyní, se psala ručně nebo na počítači.

V den „D“ si celé dopoledne každá třída připravovala místečko své prezentace. Na nástěnky přišly informace, na stoly knížky, výrobky či ochutnávky prezentující danou zemi. Poslední úpravy, nezbytná kontrola okem učitele - a může se začít.

Ve tři hodiny se otevřela škola pro veřejnost. Každý návštěvník dostal plánek s popisem jednotlivých stanovišť. Zabloudit v naší velké škole nemohl, protože všude byly naváděcí šipky.

První kroky vedly do Eurobanky, kterou řídila 5.A. Tady bylo třeba vyměnit peníze za projektové Euráky, kterými se platilo. Dál už čekaly návštěvníky jednotlivé výstavy. Na všech stanovištích se daly najít základní informace o jednotlivých zemích, ale všude bylo i něco navíc.

Třeťáčci představili Španělsko a Portugalsko. Kromě informací o obou zemích se tu tancovaly španělské tance, „zápasilo“ se s býkem a mohli jste si prohlédnout krásné koláže španělských tanečnic.

Z vedlejší třídy byla slyšet hudba. Čtvrťáci zpívali a hráli na flétnu a klavír Ódu na radost. Jejich výstava patřila Německu a Rakousku. Nechyběly zde recepty, povídání o městech a významných osobnostech. Žáci, kteří se učí německy, měli své příspěvky zpracované v němčině.

Expozici BENELUXu připravili páťáci a 8.A. Na stole bylo připraveno pohoštění - belgické pralinky, holandský sýr. Zpestřením byla dramatizace soudního přelíčení u Nejvyššího soudu v Haagu.

Z vedlejší třídy voněla pizza. Kuchař Pipo rozdával recepty pravé italské kuchyně. Pod nápisem „Kostky jsou vrženy“ hrál Caesar s dětmi kostky o sladkosti. Žáci 7.A, 7. C a 6.C připravili povídání o sicilské mafii, o italských fotbalových klubech nebo o slavných osobnostech Itálie. Zajímavá byla výstava italských aut v mini provedení modelů 1:18. U ní bylo vypracováno povídání o každé automobilce v zemi. Dokonce tu bylo možno formou testu a křížovky oživit své znalosti o Itálii.

Do další třídy se vcházelo branou jako na Olymp. Návštěvníky vítaly bohyně z 8.C a uctívaly je rozinkami. Vedle kreseb nejznámějších bohů seděli učenci z Alexandrijské knihovny a psali své spisy na opálené pergameny. Řecko bylo prezentováno i videozáznamem. Na nástěnce byla historie a současnost OH, kterou připravili žáci ze 7.D. Pokračovat bychom mohli dlouho.

Prezentací států akce neskončila. V zimní zahradě bylo připraveno posezení. Mohli jste si tu odpočinout, přečíst si o historii EU, o její struktuře, symbolech, členských státech a osobnostech. Z vedlejší Café de la Paix byl slyšet klavír, harmonika a zpěv. Posledním stanovištěm byla Evropská kuchyně. Tady se prodávaly a jedly speciality, které napekly a navařily šikovné ruce maminek, babiček, učitelek a kuchařek. Ve škole jsme byli do šesti. Akce se povedla a všem se moc líbila. Nejen proto, že jsme se mnohému naučili, ale také proto, že byla jiná než klasická výuka.

Monika Průchová a členové redakční rady školního časopisu Tužkoviny 7. ZŠ Příbram

< zpět do čísla
banners/univerzita_pardubice_2_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz