archiv
Učitelské noviny č. 34/2004
tisk článku

Mladý zahrádkář

Na Základní škole Jarošova v Havířově-Šumbarku je již několik let nedílnou součástí výuky pracovních činností příprava na soutěž „Mladý zahrádkář“, která prověřuje znalosti a dovednosti v tomto oboru.

K nadšencům a milovníkům všeho kvetoucího a zeleného v přírodě patří na naší škole neodmyslitelně paní učitelka Marie Febrová, která své žáky nejenom pravidelně připravuje na tuto soutěž, ale ve svém volném čase se neméně aktivně věnuje dětem v pěstitelském kroužku.

Stává se tradicí, že účastníci okresní soutěže, která v květnu proběhla na Stanici mladých přírodovědců v Karviné, se umístí na těch nejvyšších stupních vítězů. Tak tomu bylo i letos. V kategorii mladších žáků se chlapci 6. ročníku Jan Jonšta, Lukáš Hlavička umístili na 1. a 3. místě. V kategorii starších si 1. místo obhájil žák 8. ročníku Vít Machanec a 2.místo žákyně 7. ročníku Šárka Holoubková. Radost z úspěchu však rychle vystřídala snaha, co nejlépe se připravit na národní kolo, které se konalo v Táboře.

Takto vzpomíná na národní soutěž Šárka: „Naše cesta začala v šest hodin ráno. Vlakem do Prahy jsme cestovali skoro sedm hodin. V Praze jsme měli chvíli čas a ten jsme tedy využili k prohlídce Karlova mostu, procházce po Václavském náměstí, pak rychle zpátky do vlaku směrem na Tábor. K cíli to už nebylo daleko. Ubytovali nás na internátě. Večer jsme měli přednášku o čajích, které jsme také hned testovali. Další den, v sobotu, proběhla samotná soutěž. Otázky byly docela jednoduché, ale ta poznávačka...?! Museli jsme určit 36 rostlinek a 4 semínka, to byl velmi zapeklitý oříšek. V Táboře jsme v době volna navštívili katakomby, muzeum a vystoupali na věž, kde jsme si město prohlédli z ptačí perspektivy. Protože se v té době konala výstava bonsají, nemohli se si ji nechat ujít. Večer jsme se konečně dozvěděli výsledky soutěže. Honza se v kategorii mladší umístil na 3. místě, ve starších Víťa na 11. a já na 13. místě. Všichni jsme dostali spoustu cen, mezi nimi také balíčky se semínky. Cesta domů už ubíhala rychleji. Takto bychom se asi neumístili, kdyby nás paní učitelka Febrová pečlivě nepřipravila, nevěnovala nám spoustu svého času ve škole a na procházkách přírodou. Děkujeme, paní učitelko!“

K tomu není co dodat, snad jen - blahopřejeme!

Šárka Zapalačová,
ZŠ Jarošova, Havířov-Šumbark

< zpět do čísla
banners/albert_390x60px_new.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz