archiv
Učitelské noviny č. 34/2004
tisk článku

Prázdniny s hudbou

Neopakovatelná je atmosféra prázdninových klavírních kurzů „Audaces fortuna iuvat", které se letos v srpnu již popáté uskutečnily v prostorách mikulovské ZUŠ. Ze vzájemné spolupráce velkých i malých umělců a organizátorů zde vzniká zcela neopakovatelná atmosféra, která provází všechny události. O tom, že kdo sem jednou přijel, rád se vrací, svědčí, že lektoři klavírních kurzů zůstávají Mikulovu věrní. Byli jimi opět Alena Vlasáková, Jiří Skovajsa, Jiří Doležel, Eva Horáková a Petr Hanousek.

Všechny dny byly přímo nabity hodinami výuky, pilnou přípravou účastníků a večery zaplněny koncerty a přednáškami. Všechny vedla k zamyšlení už první přednáška A. Vlasákové s názvem „Hra s ohněm". Pojednávala o možnostech prevence onemocnění rukou, která mohou potkat každého klavíristu, a o moderních výzkumech v této oblasti. Výuky malých klavíristů se týkal podnětný seminář s autorkami Klavihrátek Zuzanou Hančilovou a Ivou Oplištilovou. Ti, co sami aktivně hrají na nástroj, dovedou snad nejlépe ocenit umění druhých. Mnoho krásného přinesl klavírní recitál Ladislava Doležela, studenta klavírní hry a skladby na konzervatoři v Brně. S velkým ohlasem se setkal Večer klavírní improvizace Jiřího Pazoura, pedagoga pražské konzervatoře.

Posluchači v Mikulově opravdu dovedou ocenit mistrovskou improvizaci, neboť mnozí se aktivně podíleli na dalším večeru zvaném „Hvězdy na klávesách". Tady se na jevišti objevilo tvoření z hodin improvizace Petra Hanouska, tentokrát na téma hvězdy a vesmír. Tak jsme vyslechli a shlédli Planety, Mlhovinu, příběh Persea a Andromedy a vznikla také nová hvězdná uskupení, která ještě neznáte: souhvězdí Střeleného raka a souhvězdí Omotolum. Koncert již tradičně přinesl mnoho úsměvů a radosti. S velkým ohlasem se setkaly také dva koncerty účastníků, kde byla zúročena celotýdenní práce lektorů se studenty.

Tak to vypadá, že v Mikulově pro samou práci už není čas na nic jiného. Ovšem organizátoři myslí na vše. Ztuhlá záda si děti a studenti mohli protáhnout jízdou na koni, procházkou „Za historií Mikulova“ či večerní prohlídkou zámku a v tomto kraji vinné révy nemohlo chybět posezení ve sklípku s cimbálku, tentokrát pro dospělé.

Za to všechno patří velký díky Základní umělecké škole, Sdružení hudebníků města Mikulova a především dobré víle kurzů Monice Czajkowské s její družinou pomocníků.

Leona Zezulová,
Lipník nad Bečvou

< zpět do čísla
banners/univerzita_pardubice_2_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz