archiv
Učitelské noviny č. 34/2004
tisk článku

Virtuální odbory

Sdělovací prostředky minulý týden vyděsily celý národ konstatováním, že české učitelstvo se houfně chystá na tvrdou a časově neomezenou stávku. Nechyběla citace z ostrého prohlášení „jedné z odborových centrál“ ve školství (viz str.6). Upřímně řečeno, o té centrále bych se konečně něco rád dozvěděl. Jakkoli jsme se o to už několikrát pokoušeli, Asociace školských odborů je pro nás a celou pedagogickou veřejnost zahalena neproniknutelnou tajemnou rouškou. To budí samozřejmě podezření, že tato „odborová centrála“ je virtuální výmysl jednoho muže, pana Radka Sárkoziho, který se rozhodl, že založí odbory, stanul v jejich čele a teď doufá, že když halasně zakřičí, členové za něho, dosud osamoceného kůlu, naskákají jako nové, rovné a neohrožené plaňky do pevného plotu.

Tohle samozvanství by šlo přejít mávnutím ruky, kdyby pan Sárkozi ovšem nebyl zdatným písemným půtkářem, který umí šikovně vybrat nešvary v našem školství, tvrdě na ně poukazovat, označit viníky a navrhnout radikální řešení. Svým způsobem si tedy za Sárkoziho může sama školská realita. Vlády rychle slibují, ale pomalu sliby plní. Bez viny není ani legitimně zcela nezpochybnitelný ČMOS PŠ. Je to zavedená odborová organizace, byl jsem na jejich volebním sjezdu, na vlastní oči viděl plný sál delegátů a na vlastní uši jsem vyslechl děkovný projev nového předsedy Dobšíka za projevenou důvěru. S důvěrou kantorstva v ráznost, odvážnost a neústupnost tohoto odborového svazu při jednání s vládou je to už horší. Proto může Sárkozi směle volat po nové krvi ve školském odborovém hnutí a sám se stát prvním dobrovolným dárcem…

Jenže tento bouřlivák to nebude mít lehké. Ani šťouraví reportéři TV NOVA nenašli jediného kantora, který by řekl – ano jdu za Sárkozim.

A já si přisadím. Tento pán nemůže zatím počítat ani s velkou podporou našeho listu. Nabízím mu jedinečnou příležitost. Umožníme mu na stránkách UN předložil jasné důkazy o tom, jak vnikla jeho odborová centrála, kolik má členů, jakou strukturu, kdo a jak ho tedy pověřil, aby stanul v čele českých učitelů. Pokud to udělá, budeme o něm psát jako o skutečném předsedovi odborů. Ale dokud se tak nestane, požadavky, které mohou jeho tajnůstkářstvím udělat víc škody než užitku, přestáváme uveřejňovat v rubrice zpravodajství. Výňatky z jeho článků se mohou objevit v rubrice Dopisy, kam rádi umísťujeme informace a názory učitelů – jednotlivců.

JIŘÍ FREY

< zpět do čísla
banners/univerzita_pardubice_2_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz