archiv
Učitelské noviny č. 23/2004
tisk článku

Když žáci pískají

Když žáci ve škole pískají, asi se na ně zlobíte. A představte si, že existují školy, které hvízdání vyučují! Dokonce se hvízdání stalo povinným vyučovacím předmětem na základních školách do věku 14 let a volitelným předmětem ve vyšších školských zařízeních. Zní to dost neuvěřitelně, že? A přesto je to skutečnost na malém ostrově Gomera, který patří ke Kanárským ostrovům ležícím v Atlantickém oceánu. (Kanárské ostrovy patří administrativně Španělsku.)

Aby si lidé ulehčili komunikaci přes nekonečná údolí a propasti, vymysleli dávní Gomeřané jazyk, kterým se nemluví, ale kterým se píská. Tento jazyk se nazývá El Silbo Gomero a vyvinul se pravděpodobně z pozdravu nebo bezpečnostního signálu. Jeho vyjadřování se stále vyvíjelo a dnes je to jazyk, který má 4 samohlásky a 4 souhlásky a i když chvílemi připomíná ptačí zpěv víc než lidskou mluvu, je to dobře propracovaný jazykový systém. Dá se s ním domluvit na velkou vzdálenost – je srozumitelný podle terénu do vzdálenosti čtyř až pěti kilometrů. Ostrované s ním dokázali vyjadřovat i své myšlenky a názory, ale samozřejmě byl hlavně využíván pro krátké a jednoduché vzkazy. V případech nouze bylo možné poslat pro lékaře i pro kněze. Posíláním hvízdaných zpráv od souseda k sousedovi bylo možné vzkaz doručit na velkou vzdálenost. A tak místní lidé byli vlastně stále v dění událostí na ostrově, aniž k tomu potřebovali denní tisk.

A jak vlastně takové hvízdání vypadá? Je založeno na zvukovém ztvárnění jazyka, ale není spojeno s žádnou lingvistickou skupinou nebo typem jazyka. I když to vypadá jednoduše, napodobit místní hvízdavý jazyk je téměř nemožné.

V polovině 20. století se pískací jazyk na Gomeře skoro vytratil. Po občanské válce ve Španělsku jej zakázal generál Franco a moderní komunikační technologie jej téměř vymýtily. Nyní představitelé Gomery vyvíjí obrovské úsilí za záchranu tohoto unikátního jazyka.

Žáci mají výuku 25 minut za týden, aby se naučili základům jazyka. Na Gomeře jsou jen tři učitelé Silba a vyučují 3 000 dětí po celém ostrově. Jejich obrovské úsilí je korunováno úspěchem. Stále více je prý slyšet, jak děti na sebe hvízdají různé vzkazy.

I když bylo zatím vytvořeno jen několik málo studií o tomto jazyku, jeho původu a historii, začíná o něj být zájem i ve světě.

Irena Lochmanová
RA 10 683 01 Rousínov

< zpět do čísla
banners/lesany_konkurz_390x60.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz