archiv
Učitelské noviny č. 23/2004
tisk článku

Ubohý (rozhodnutý?) volič

Možná by se to dalo svést na nováčkovskou daň. Vždyť my poprvé jdeme volit ne jen na svém českém písečku, ale budeme vybírat z kandidátů na europoslance společně s občany z dalších členských zemí Evropské unie. Jenže podivnosti, které se dějí na našem politickém kolbišti v této předvolební době, pro nás zase tak nové nejsou.

Začalo to diletantskými chybami tiskárny, která dokonale zpackala skvělou státní zakázku, až se na poslední chvíli muselo rozhodnout, že se do uren budou vhazovat i původně neplatné volební lístky s různými barevnými proužky a já nevím čím ještě. Ostatně to by nebylo tak zlé. Horší je, když v některých modrých voličských obálkách neoprávněně chyběly papíry s kandidátkou určitého volebního uskupení. Být jeho lídrem či příznivcem, taky by mě to naštvalo.

Řekněme, že to jsou jen takové maličkosti pro šťouravé novináře lačné po „kauze“. Daleko horší je, jak uboze probíhal celý předvolební boj. Boj? Spíš trapné omílání frází o návratu do Evropy, aniž by kandidáti dokázali souvisle sdělit voličům pár konkrétních důvodů, proč se na Evropu (a hlavně na jejich osobní korýtka v Evropském parlamentu) máme těšit. Skoro to vypadá, že mocné politické síly měly za cíl kladné referendum o vstupu do EU. Pak už jen v klidu ze svého středu vybraly pár vyvolených. Ti teď mají evropské poslanecké křeslo se všemi prebendami jisté, tak co by se unavovali pořádným dialogem s občany.

Někteří politici najednou našli cestu do školy. Kde byli, když šla školská priorita jejich vlád „do kytek“? Teď by si snad tu osobní agitaci hraničící s nezákonností mohli odpustit.

Vrcholem trapnosti a neumětelství jsou televizní spoty, kde se představují lídři a programy jednotlivých kandidujících politických subjektů. Námět, záběry, střih a ozvučení některých těchto příspěvků lze profesně přirovnat leda k tatínkovu videu z dovolené na chalupě. Střídají je sice lépe natočená prohlášení rádoby razantních a sebevědomých političek, ta ovšem zase nápadně připomínají šot o té hospodyňce, která právě objevila přípravek na vodní kámen v pračce. Pak se ještě pár recesistů marně snaží o humor a nakonec obrovská ňadra bodnou vidle do hnoje. Jak příznačné…

Štěstí, že podle slov politologů tohle všechno českého voliče neovlivní. Ten prý ví své a je dávno rozhodnut. Dobrá, ani redakce UN se tedy nebude pokoušet své čtenáře nikterak předvolebně ovlivňovat.

JIŘÍ FREY

< zpět do čísla
banners/univerzita_pardubice_2_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz