archiv
Učitelské noviny č. 35/2004
tisk článku

Z českých dějin

Svět se mění a my s ním. Po vstupu do EU si většina z nás uvědomuje naléhavost být Evropanem, a přitom neztratit identitu češství. Žijeme pod tlakem okolních vlivů a zvláště současnost nás nutí zamyslet se nad minulostí národa a nad významem české státnosti.

Josef Pekař v knize O smyslu českých dějin napsal: „Dějinami a kulturou souvisíme především s evropským západem, s výjimkou vlivů byzantských v nejstarší době... Skrze historii si uvědomujeme, že jsme částí duchovního kolektivu, žijícího od staletí do staletí budoucích, putujícího s touž základní snahou: zachovat, zesílit a zušlechtit svou individualitu mezi národy."

Ke změnám dochází i u nás na škole. Do předmětové komise společensko-vědních předmětů jsme začlenili i předmět výtvarné výchovy, abychom mohli lépe využívat společných nápadů při tvorbě projektů. Jako zatím poslední jsme připravili projekt s názvem Z českých dějin. Nejprve jsme vypracovali se žáky devátých tříd anketu o nejznámější osobnosti dějin našeho národa, poté jsme z výsledného shrnutí provedli výtvarný návrh, který se postupně realizoval přímo na stěnu dlouhou asi 20 metrů. Určitě nám v této práci pomohl obdobný námět ankety v novinách MF Dnes, kde se vítězem stal Karel IV. (jako v naší anketě). Žáci devátých tříd pracovali po dvoučlenných až pětičlenných skupinkách v hodinách výtvarné výchovy téměř měsíc a půl. Nástěnné malby se zdařily a zdobí interiér naší školní budovy.

Co říci na závěr? Žáci si více přiblížili dějiny našeho národa a možná pocítili národní sounáležitost a vlastenectví.

Libuše Baďurová,
Boskovice

< zpět do čísla
banners/univerzita_pardubice_2_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz