archiv
Učitelské noviny č. 19/2004
tisk článku

Že by nová móda?

 Po zdařile demagogickém tmářském spisku Terapie homosexuality se do našich škol stejně podezřelým podloudným způsobem dostává další „skvost“ – „Dokumentování Psychiatrie, poškozování ve jménu zdravotní péče“. Některé školy ji v předchozích dnech dostaly zdarma poštou.

 Nevím, zda se tato sektářská skupina domnívá, že jsou všichni učitelé v podstatě negramotní a své vysokoškolské diplomy získali zadarmo, ale podává tou nejpřízemnější formou „informace“ o tom, jak je psychiatrie škodlivá. Ke slovu se dostávají prezidenti a ředitelé zdánlivě renomovaných institucí. U svých jmen se honosí vědeckými tituly. To přece zabírá – metoda jako z teleshopingu. Škoda, že řadu těch světových firem nikdo nezná a nebo neuznává. Také průvodní dopis, kde se jakýsi předseda sdružení obrací na pedagogy „jako na odborníky z oblasti školství, se zkušeností se speciální pedagogikou…“ Pak dodává, že je brožura určená pro „především lékaře, pedagogy a právníky“, to aby měli učitelé pocit opravdové profesní důležitosti, že patří k odborné veřejnosti. Dobrý tah, nutno dodat – jako z učebnice pro náboženské sekty. Nedivím se, že k vydání přispěli scientologové.

Strategie je jasná, na předních stranách najdeme zastrašování – psychiatři jsou šarlatáni, cpou nás (ale hlavně naše děti!!!) prášky a ničemu nerozumí. Autoři se neostýchají sáhnout do historie a vytáhnout zaprášené zkazky o lobotomii, elektrošocích a přivazování duševně chorých. Bože – takové porušování lidských práv! Od věřících tomu přece můžeme věřit! Pak se dovíme, že léčit schizofrenii v podstatě nemusíme, prášky už vůbec ne! Slova jako „brutální mýty“, „násilí způsobené léky“, „ničení lékařské etiky“ tu používají jako na běžícím pásu. Chytré, že?

 Čtenář však nemusí zoufat! Ke konci se dozví, že existuje etická cesta z tohoto marasmu a to je cesta s těmito sektáři! To, že se jedná o sektu však není na první pohled patrné, nesdělují to. Autoři se jaksi zapomněli zviditelnit a schovávají se za nic neříkající název sdružení. Musíme číst mezi řádky. V každém případě velmi nevěrohodně působí dvoustránka, kde si autoři přetiskují tuny svých certifikátů o tom, jak jsou kvalitní. Trik jako z laciné reklamy. Aby se však nic nestalo čteme: „Nedoporučuje se (kým? pozn. autora) přerušit užívání jakýchkoliv psychiatrických léků bez doporučení a pomoci od kvalifikovaného nepsychiatrického lékaře.“ To myslím hovoří za vše.

 Jako každý psycholog, i já, mám zkušenost s pacienty, kteří prošli léčebnými postupy různých náboženských sekt. Proto považuji takovéhle výplody za vysoce nebezpečné, řadě těch pacientů totiž již nebylo pomoci. Snad proto mě těší informace z mnoha škol (které se ke mně dostávají a svědčí o zdravém rozumu naší pedagogické veřejnosti) - většina ředitelů touto brožurou přispěla svým žákům do celoškolní soutěže sběru papíru.

Richard Braun,
školní a klinický psycholog

< zpět do čísla
banners/un_390x60_rmj.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz