archiv
Učitelské noviny č. 18/2004
tisk článku

Zpátky do Evropy

Slavnostní projevy, letáčky, vlaječky a nevídané ohňostroje. Naše zem se o tomto víkendu dočkala historické chvíle. Vstoupili jsme do Evropské unie. Problém je v tom, že hrdost a pohnutí v hlase střídá i řada obav a pochybností, jestli jsme udělali dobře. Jestli jsme si s Evropou před naším vstupem všechno důležité opravdu na rovinu vyříkali, nebo zda nás čeká jeden konflikt za druhým. Myslím si, že v tomhle naše národní hašteřivost skutečně neblahým způsobem zabodovala, když jsme se na jedné straně předháněli, kdo víc chápe prospěšnost evropské integrace, zatímco druzí se pyšnili svou skepsí.

Jenže tentokrát bych všechnu vinu nesvaloval jen na naše politiky. Oni se ti zahraniční taky často vyznamenali. Jejich výroky, jež měly uklidnit voliče ve „starých" evropských zemích, často příliš okatě prosakovaly povýšenectvím.

Navíc velké země, které nás vítají mezi sebe, jako první porušily pravidla ekonomického rozvoje, která sobě i nám nařídily. Nebo že by ta nařízení platila jenom pro nás? Že bychom skutečně vstupovali do Evropy jako Evropané druhé kategorie?

To jsou dost nepříjemné otázky. Možná až příliš nevrlé. Třeba bude fakt daleko důležitější, aby se hlavně nezdražovalo, nebo že nebudou fronty na hranicích, až pojedeme do Vídně nebo k moři. A že se v hospodě nesmí guláš ohřívat? No co! A rumu můžem klidně říkat Tuzemák...

Já vím, že přeháním. A že uvidíme. Určitě je pravda pravdoucí, že bude hodně záležet na nás samých. To ovšem pouze v tom případě, že jsme nevstoupili do unie, abychom jen poslouchali, ale rovněž abychom byli vyslyšeni.

Chci věřit, že slova o tom, jak nám ta česká samostatná a svobodná státnost moc dlouho nevydržela, jsou lichá. Stejně tak uštěpačné poznámky, že nejdeme ani tak zpátky do Evropy, jako zpátky do chomoutu.

Ať je to jak chce, jednu zásadní pozitivní změnu jsem zaznamenal minulý pátek. Přesně den před vstupem ČR do Evropské unie zpíval nevidomý harmonikář na pražské Národní třídě: „To byl, to byl ten krásný čas, a ten a ten, se nenavrátí zas!" A nikdo ho za to nezavřel.

JIŘÍ FREY

< zpět do čísla
banners/univerzita_pardubice_2_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz