archiv
Učitelské noviny č. 37/2004
tisk článku

Vrátili jsme se v čase

Na sklonku září se vypravili studenti Gymnázia T. G. Masaryka Hustopeče do střediska experimentální archeologie, středověkého skanzenu „VILLA NOVA“ v Orlických horách.

Jako každý rok jsme jeli s cílem podat pomocnou ruku Bohumilu Dragounovi, vedoucímu skanzenu. Tentokrát nám, na rozdíl od předešlých pěti výprav, počasí právě nepřálo. Byla zima a dost často pršelo. Tím více jsme ale mohli pomoci s opravou bývalé školy, která se nyní mění v muzeum experimentální archeologie zemí Visegrádské čtyřky. Škrábali jsme omítky, zametali, bourali, odstraňovali samolepky z oken, někteří si vyzkoušeli i práci s „letlampou“.

Zabývali jsme se i činnostmi, které jsou pro středověk typické. V plánu jsme měli vypálit keramiku. Hned první večer jsme se všichni vrhli na modelování hlíny, která se pod našima rukama měnila v nádoby, talíře, džbánky, hrníčky, ale i zvířátka, kytičky a korálky. Tři dny jsme vše nechali vyschnout, poté roztopili repliku keramické pece a netrpělivě čekali na ráno, kdy se podíváme, jak se výpal podařil. Korálky skončily někde na dně pece, ale větší předměty se nám z ohromné hromady popela podařilo zachránit.

Na žernovu jsme si ručně umleli mouku, vypracovali těsto a pak sázeli placky do vyhřáté chlebové pece. S lipovým medem chutnaly výborně. Pokoušeli jsme se tkát, někteří z nás nocovali v zemnici. Je to středověké obydlí vytápěné otevřeným ohněm, kouř stoupá vzhůru a odchází ven větracími otvory, přičemž u země zůstává dýchatelný vzduch. Kluci dokonce v zemnici pekli maso a brambory. 

Ve volném čase nás pan učitel Kyncl naučil hru Carcassonne, inspirovanou francouzským středověkem, a my si ji zamilovali. Neustále jsme vařili čaj na zahřátí a vymýšleli jazykové kreace nad Scrabblem.

Na památku jsme dostali hrníčky a trička s logem uhřínovského skanzenu. Na závěr ještě tradiční společné foto - a už jsme jeli domů. Kromě dárků jsme ale na rozdíl od ostatních, kteří tuto exkurzi nezažili, bohatší o další zajímavé historické zážitky.

Jindřiška Rousová,
studentka 4.A, Gymnázium T. G. M. Hustopeče 

< zpět do čísla
banners/un_390x60_rmj.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz