archiv
Učitelské noviny č. 37/2004
tisk článku

Písně severských zemí

Najdete je na historicky první hudební DVD nahrávce souboru akordeonů a fléten ze ZUŠ v Klímkovicích, která byla před časem představena široké veřejnosti. Činnost souboru byla započata již v roce 1961, kdy byl pod vedením učitelky zdejší hudební školy (tzv.“lidušky“) Svatavy Kusiakové založen jako žákovský soubor akordeonů. Před deseti 10 lety byl rozšířen a spojen se stejně aktivně se rozvíjejícím souborem fléten, který na klimkovické ZUŠ samostatně působil od roku 1984. Za dobu své existence spojený soubor akordeonů a fléten pod vedením Ivany Neuwirthové a Boženy Turoňové hudebně i umělecky vyzrál. Dosáhl nejednoho úspěchu a ocenění na přehlídkách a soutěžích ZUŠ. Posluchače potěšil svým hudebním projevem také na mnohých samostatných koncertech, a to jak v tuzemsku, tak i u našich sousedů v zahraničí.

Tentokrát soubor připravil pro své posluchače vskutku nečekaný dárek. V pátek 1.října 2004 se ve společenském sále Jódových sanatorií v Klimkovicích uskutečnil jeho koncert spojený s představením a „křtem“ nově nahraného hudebního DVD. K tomu byl plně zaměřen i celý program večera.

Připravená projekční technika umožnila posluchačům sledování části DVD střídavě na malém i velkém promítacím plátně. Současně v živých hudebních vstupech zahrál soubor některé části nového disku v synchronizaci se záběry na plátně. Takto mohli diváci a posluchači posoudit dokonalost hudební nahrávky DVD s živým hudebním výstupem. Bylo to ale téměř k nerozeznání. Podmanivou a tklivou harmonii tónů lidových písní z Norska a ostrova Island v provedení sólové flétny s vícehlasým doprovodem souboru akordeonů, kytary, klavíru a keyboardu, provázely záběry kamery a barevné fotografie překrásné přírody z obou zemí dalekého severu. Opravdu nádherná atmosféra a dokonalost diváckého zážitku. V provedení skladeb na DVD nechybí ani zvuky slovutných islandských gejzírů, hukot vodopádů a příboj mořských vln na pobřeží u vysokých skalních útesů. Hudební úpravu písní provedla podle lidových originálů umělecká vedoucí a dirigentka souboru Ivana Neuwirthová.

Aktem slavnostního křtu, který proběhl ve druhé části večera, byla pověřená bývalá dlouholetá ředitelka klimkovické ZUŠ, paní Irena Hrubá a stala se tak kmotrou nového DVD. Předtím než ale symbolicky i doslovně pokropila proudem šumivého vína originál disku, krátce poděkovala všem protagonistům, kteří se na vzniku DVD podíleli. Představila pana Jiřího Neuwirtha a pana J. Sedláčka z lázeňské agentury Relax, kterým se podařilo na vysoké profesionální úrovni zvládnout technické zabezpečení nahrávky, a to jak její filmové, tak zejména zvukové části. Bravurně zvládli i provedení designu včetně vnějšího obalu disku. Oba tedy mají lví podíl na vzniku nahrávky a patří jim za to zvláštní poděkování. Také současná ředitelka ZUŠ Blažena Bräuerová poděkovala všem účinkujícím za trpělivost při natáčení.

Koncert měl velký ohlas. Ve společenském sále se sešlo více než 220 posluchačů a diváků, což se vymyká úrovni očekávané návštěvnosti u obdobných kulturních a společenských akcí. Pro všechny, kdo se na nahrávce DVD podíleli, to bylo tou nejlepší odměnou.

Jiří Pillich,
Klimkovice

< zpět do čísla
banners/un_390x60_rmj.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz