archiv
Učitelské noviny č. 37/2004
tisk článku

Bude se hlasovat podle rozumu?

S koncem roku se soustředí pozornost školství na dva zákony – na státní rozpočet a na změnu rozpočtového určení daní. Pokud se ovšem nepodaří projednat až do podpisu prezidenta zákon o rozpočtovém určení daní jako první (a to je naprosto nepravděpodobné), zůstane ve státním rozpočtu v kapitole školství čertův zápach. Ten je konečně cítit už teď – když se totiž rozpočet připravoval, ministerstvo financí ve své aroganci ekonomické moci počítal automaticky s tím, že rozpočtové určení daní projde a že školství prostě o těch „pár miliard“ přijde ve prospěch krajů.

Teď se situace trochu zhoupla – nová hlava vlády s novým sociálně demokratickým pohledem smysl převodu mzdových prostředků ze školství na kraje zpochybnila. Vysloveně se proti vyslovil i školský parlamentní výbor, bez ohledu na to, za kterou stranu ten který z poslanců mluvil.

Konečně se zdá, že se objeví skutečně důležitý zákon, o kterém se bude rozhodovat podle zdravého rozumu, ne podle stranické průkazky. Hlasy pro i proti se totiž generují napříč všemi parlamentními stranami. Vypadá to tak, že ti, kteří aspoň trochu rozumějí školství, se staví proti navrhované změně v rozhodování o platech středních a speciálních škol. Ti druzí, spíše ekonomicky zaměření (nebo zaháčkovaní svými zájmy na krajích), asi zvednou ruku pro zákon v původním znění.

Ani to však není tak úplně pravda. Přestože zpočátku byly hlasy z krajů jednotně pro převedení příslušných školských peněz pod krajská křídla, dneska to vypadá (možná po zkušenostech se zoufalostmi spojenými s financováním nemocnic, které stát hodil na kraje už před časem), že už někteří krajští představitelé začali přemýšlet a zaujímají rozumnější postoj. Jen nechte zodpovědnost za školské platy na ministerstvu!

Pořád je ale ve hře ten čertův smrad v rozpočtu. Už loni se předem počítalo, že převod určitých prostředků ze školství na kraje projde. Ministerstvo financí ukrylo příslušné peníze ve veřejné pokladní správě, kdyby náhodou zákon o rozpočtovém určení daní neprošel. Když ho pak poslanci shodili se stolu, najednou těchto 150 milionů nebylo a školství o ně přišlo. Letos ale nejde o pár hloupých milionů, ale o desítky miliard! A vezměte si, že jsou schované v kapitole, ze které si při projednávání rozpočtu poslanci staví své „pomníčky“, ze které se platí změny, které navrhují pro svá města, pro nemocnice, pro sportovní kluby, na silnice a kanalizace… Školským miliardám proto hrozí stále nebezpečí, i když třeba rozpočtové určení daní parlamentem neprojde.

JAROSLAVA ŠTEFFLOVÁ, RADMIL ŠVANCAR

< zpět do čísla
banners/un_390x60_rmj.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz