archiv
Učitelské noviny č. 16/2006
tisk článku

Cesta do ráje

Igor Brezovar pochází ze Slovinska, kde se před 32 lety narodil. V 16 letech se s rodiči přestěhoval do Prahy, kde teď trvale žije. Odtud vyráží na své daleké cesty. Jeho motocykl BMW 1100 GS již má na tachometru úctyhodných 150 tisíc kilometrů a čekají ho další…

Dokáže zajímavě vyprávět o lidech z 80 států, které procestoval. O domorodých afrických kmenech, o jejich pohostinnosti, o přátelství, které s nimi navázal. Hodně se mu líbilo mezi Massaji a Křováky.

Beseda na naší škole měla název „CESTA DO RÁJE aneb Na motocyklu BMW 1100 GS z Prahy až do Kapského Města“. Ale I. Brezovar vyprávěl také o svém pokusu dojet na nejjižnější cíp Afriky její západní částí. Tahle cesta ztroskotala za Mauretánií v rovníkové oblasti Afriky, protože v té době tady zuřila krvavá válka a on se proto musel vrátit. Pokusil se tedy o jinou cestu na jih Afriky - východní částí - z Prahy přes Rakousko, Slovinsko, Itálii, trajektem do Řecka, do Turecka a Jordánska a potom od Egypta přes Súdán… - celkem 22 000 km

Jeho vyprávění se líbilo nejen žákům, kteří cestovatele zahrnovali otázkami, ale svými příhodami si získal i všechny učitele. Veliké pozornosti se těšil také jeho motocykl, na kterém přijel až do školní budovy. Všichni si mohli půltunový koráb dokonale prohlédnout. Kvůli omezené kapacitě společenské místnosti se beseda konala dvakrát – pro mladší a starší žáky. Celkem strávil cestovatel ve škole skoro pět hodin.

Vyprávěl také o svých předchozích cestách kolem Austrálie, o svém putování po Indii a Asii i o svých dalších plánech. O tom nejbližším – o cestě přes Ukrajinu, Rusko, Kavkazské republiky, přes Afganistan a Dálný Východ, Mongolsko, Čínu až do Japonska, které chce procestovat celé teď v nejbližší době. Po této cestě přepraví svůj motocykl na Aljašku, kde ho zagarážuje a bude se v Praze připravovat na cestu z Aljašky přes Kanadu, severní Ameriku a přes Panamu celou jižní Amerikou až do Peru k jižnímu cípu amerického kontinentu.

Josef Griml,
ZŠ Akademika Heyrovského,Chomutov

< zpět do čísla
banners/un_390x60_rmj.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz