archiv
Učitelské noviny č. 16/2004
tisk článku

Proti malým a starým

Současná vláda se nechová sociálně, ale socialisticky. Jak jinak si vysvětlit některé změny v novém zákoně o DPH, než jako snahu o posílení role státu. Budeš platit vyšší daně, protože my přece nejlépe víme, jak ti tvými penězi prospět! Socialismus jak vyšitý. A proč není vláda zároveň i sociální, byť ji má na povel strana, jež má toto adjektivum v názvu? Protože nejvíce postihuje děti a staré lidi. U oblasti vzdělání a výchovy v souvislosti s DPH je to dobře vidět.

DPH v základní sazbě 19 procent by se mělo platit i za vzdělávání třetího věku. Jde o službu pro naše seniory, kteří sice už společnosti ekonomicky své nově nabyté znalosti asi zrovna dvakrát nezúročí, ale je to minimum, co pro ně může stát kromě směšných důchodů udělat.

Dobře, důchodce Špidla opomíjí, ale na děti by snad být zlý nemusel. Vždyť jak se praví, kdo si hraje, nezlobí, ale právě nové DPH může nepřímo přispět ke zvětšení skupiny těch zlobivých. Zdražení služeb a daň 19 procent na celoroční činnost sdružení dětí a mládeže znamená, že činnost organizací bude zákonitě nákladnější. Důsledkem bude dražší poplatek a více dětí ve fetujících partičkách. Navíc chorobná byrokratizace tohoto státu zasahuje snad již každou instituci – školu, ani oddíl či klub nevyjímaje. Vedoucí sdružení začínají mít státní direktivy už plné zuby. Proč by měli spolu s dobrovolnou činností pro děti ještě pracovat zadarmo pro úřednickou mašinérii?

Stát, tedy pár členů vlády a pravděpodobně stovka poslanců, opět rozhodne o našich peněženkách. Prý je to také věcí legislativy EU. Nižší daň pro jazykové školy by prý v mekce byrokratů, v Bruselu, neprošla. (Asi chtějí, aby našinec draze zaplatil za to, že si s nimi může vůbec popovídat.) Proč ale proboha není tento stát schopen alespoň zajistit podmínky pro výběr peněz. Zákon by měl začít platit 1. května, ale jeho oficiální výklady nejsou, protože vlastně ještě neexistuje! O doprovodném administrativním aparátu kvůli uspokojení úředního šimla ani nemluvě.

Politici se stále zaklínají tím, co všechno budou dělat pro vzdělání a pro mladé lidi. Lidovci ale raději vyhlásili boj proti drogám, místo toho, aby se více zajímali o to, co mladiství kuřáci trávy dělají ve volném čase (pokud nejsou zrovna v kostele). Jestli tento zákon dnes projde, tak o jeden hlas. Díky alkoholikovi, z jehož tlačítek hlasuje občas i někdo jiný...

Lukáš doubrava

< zpět do čísla
banners/univerzita_pardubice_2_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz