archiv
Učitelské noviny č. 14/2003
tisk článku

Básničky pro spisovatelku

Malovaný hrníček plný vlastních básniček přinesly děti ze Základní školy v ulici 28. října v Turnově spisovatelce Mileně Lukešové. Přijela k nim letos v březnu poprvé na besedu o svých knížkách, vyprávěla jim o celoživotní tvorbě pro nejmenší čtenáře a hlavně o svých začátcích.
"Nastoupila jsem do tehdejšího Státního nakladatelství dětské knihy, avšak pro nejmenší děti se tu vydávala stále jen skládací leporela. Připadalo mi to jako cihly. To přece není žádná literatura, řekla jsem si, ale naše vedení nechtělo o ničem jiném slyšet," vzpomínala M. Lukešová.
Věděla, že pro děti není jednoduché psát, protože malí jsou nesmlouvaví kritici a knížku, která se jim nelíbí, jednoduše nepřijmou. Napsala tedy Knížku pro Lucinku, která měla veliký ohlas a děti ji doslova milovaly. "Když jsem pak šla vyjednávat k nakladatelům, používala jsem ji jako štít. Říkala jsem: Podívejte, není to pravda, že musíte vydávat jen obrázková leporela. Děti chtějí svoji vlastní literaturu a dobře jí rozumějí. A tak jsem začala psát veršované dětské encyklopedie. Nepsala jsem knížky dějové, ale o pocitech. Vztah dítěte ke knížce je přece také pocitový," vyprávěla.
Obrovskou zkušenost prý získala v Americe, kterou několikrát navštívila. Podle ní tam děti doslova milují knížky a považují je za největší dárek. Dospělí jim totiž chtějí nahradit vše, o co přišly v minulosti, technikou, nahradit jim prožitky, které u "mrtvých" počítačů nemají.
"Když jsem poprvé v letadle četla v novinách titulek, že české děti nečtou a když, tak nevědí o čem, vzala jsem svoji první úspěšnou knížku veršů, vydala se do boje s nakladatelstvími a uspěla jsem," řekla dětem v knihovně hrdě M. Lukešová, která je považována za průkopnici moderní dětské literatury.
Děti ze třetích tříd ale spisovatelku překvapily tím, že nepřišly jen naslouchat. V krátkém vystoupení, v režii učitelky Ivy Tomeškové, jí zarecitovaly své výtvory o pejskovi, mámě, tátovi a babičce, ale také o motýlech, bacilech a škytavce, které si pro tuto příležitost připravily. Aleš Ressler s kytarou okamžitě zhudebnil nejpovedenější dílko devítileté Markétky Válkové nazvané Hvězdička. Celé vystoupení uzavřela metodička knihovny Eva Kordová, která excelentně moderovala dvouhodinový pořad.
Milena Lukešová byla očividně dojata. "Děti v Turnově byly kouzelné. To se mi ještě nikdy nestalo, aby mi tak malé děti přinesly tak povedené básničky. Jsem tu poprvé, ale když to porovnám s jinými místy, je to obrovský rozdíl. To, jak se jim věnují učitelky ve škole a pracovníci v knihovně, je skutečně obdivuhodné." Podobně zdejší výsledky hodnotila i představitelka nakladatelství Amulet Jana Růžičková, která spisovatelku doprovázela.

OTAKAR GRUND,
Turnov

< zpět do čísla
banners/1598997600_uspesny-web_390x60.gif
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
1543878000_mikroskop.gif
dekra_125x125-s.jpg
1597960800_mascotte_125 x 125.jpg
ucebnice
1599602400_okentes.gif
anketa
Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
41%
32%
27%
evvoluce.png
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz