archiv
Učitelské noviny č. 11/2006
tisk článku

Hlídači teenagerů!

Paní kolegyně a páni kolegové, vážně si myslíte, že jste v prvním pololetí školního roku předali vašim žákům a studentům vše, co jste chtěli, a zároveň jste měli pocit, že vše dopadlo na úrodnou půdu? Já ne!


Nedostatečné a neklasifikace se množí. A co se děje? Nic! Pět měsíců pedagogické dřiny. A výsledek žádný. Nikdo nemůže v pololetí kvůli nedostatečným opustit školu, nemusí mít uzavřenou klasifikaci (koneckonců nehodnocen-neklasifikován zní lépe než nedostatečný). Rozhodující je přeci až závěr roku. A tak pět a možná i více měsíců zkoušíme, snažíme se, více či méně zpestřujeme hodiny, hrozíme (zbytečně) nedostatečnými a neklasifikací atd. Ale ve skutečnosti jen hlídáme 15 až 19leté teenagery, kteří vědí, že stačí od února března trochu zabrat, „skoulet to na čtyřku“ a rok je za nimi.

Dovoluji si tvrdit, že to není jen problém naší školy a škol podobného typu, ale i problém gymnázií, kde, dle mého, už nyní studuje 10 % dětí, které tu nemají co dělat, a to se mají počty žáků s gymnaziálním a lycejním vzděláním ještě zvyšovat. Přitom na mnohá lycea jsou přijímáni žáci, kteří se nedostali například na studijní obory SOŠ a SOU, takže, jak já o nich říkám, lepší obráběči kovů, čímž nechci žáky tohoto na trhu práce žádaného oboru urazit. Naopak si cením žáka, který objektivně zváží své možnosti, a také rodičů, kteří za každou cenu netlačí své dítko k maturitě, když šikovnost jeho rukou zastiňuje úroveň paměti a chuť hltat kvanta teorie.

Ale vraťme se k počátečnímu problému. Dokud se nezpřísní kritéria pro uzavření klasifikace za první pololetí, pak jsme opravdu ve školách pět měsíců zbyteční. Navrhuji přinejmenším stejná, jako jsou na konci školního roku – nutnost být klasifikován nejpozději do konce měsíce března, vykonat do stejného termínu i opravné zkoušky maximálně ze dvou předmětů, a pokud žák neprospěje z více, pak musí školu opustit.

Naše školství mělo, a troufám si říct, stále má vysokou úroveň, ale zmírňováním požadavků na žáky bude tato zákonitě klesat.

Josef Váca,
zástupce ředitele SOŠT, SOU a U Jihlava

< zpět do čísla
banners/un_390x60_rmj.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz