archiv
Učitelské noviny č. 44/2004
tisk článku

Družina šla v noci do pohádky

Jako každý rok i letos byl naplánován celotýdenní projekt školní družiny se zaměřením na známé pohádky. Přizvali jsme k němu v rámci spolupráce také děti a učitelky ze mšenské mateřské školy.

Projekt probíhal celý týden nejen při činnostech v družině, ale i v mateřské škole formou opakování, připomenutí, dramatizací, četbou nejznámějších pohádek. Zpívali jsme písničky ze známých pohádek, při výtvarných a pracovních činnostech jsme malovali obrázky s pohádkovou tématikou, vyráběli masky.

Projekt vyvrcholil v noci z pátku 8.října na sobotu akcí Noční družina pod názvem Hurá zpátky do pohádky. Jeho cílem bylo překonat strach z neznámého, rozvoj fantazie dětí, naučit se samostatnosti, umět pracovat ve skupině.

V pátek v 18.30 jsme se sešli v družině, přivítali jsme se a rozlosovali děti do trojic (jeden druhák - velitel – četl zadání úkolů, jeden prvňák, a jeden žáček z mateřské školy)

Dobrodružná cesta začíná po ztemnělých chodbách školy při svíčkách. Při hře záleží na spolupráci v týmu (druháka,prvňáka a kamaráda z MŠ), úkoly jsou rozvěšeny po celé škole. Po vyhodnocení hry nám školní skřítek, který nás doprovází celý večer, zadává další úkol a tím je hledat čtyři poklady. Začíná běhání, prohledávání různých temných míst v okolí družiny, ředitelny a sborovny. Nakonec jsou poklady nalezeny: „Mňam dorty!“ Pak nás školní skřítek posílá do slavnostního sálu školy.

Tady jsou pro nás připraveny úkoly jako např. skoky v loupežnickém pytli, hrajeme si na kohoutka a slepičku a přenášíme vodu na lžíci. Při štafetě s čarodějnickým koštětem si vzpomeneme na pohádku o Malé čarodějnici. Přetahujeme se lanem, což nám připomíná pohádku O řepě. Jezdíme překážkovou dráhu na koloběžkách a máme na mysli pohádku o Princezně Koloběžce.

Už je pořádná tma a skřítek nás posílá na věž školy a do školní kuchyňky (tady jsou pro nás připraveny veky, salámy a zelenina a my si musíme sami připravit malé občerstvení). Rozdělujeme se na tři skupinky a šplháme se na nejvyšší bod školy - věž. Je sice zataženo, ale nám to nevadí, stejně je to zážitek. Už jsme docela unaveni a skřítek nám domlouvá, ať se jdeme umýt a připravit se na spaní. Ani neprotestujeme. Při pohádce u videa se nám zdají krásné sny…

Je sobota ráno, vstáváme, myjeme se, uklízíme družiny. Paní učitelky nám vaří čaj, snídáme a čekáme, až si pro nás přijdou rodiče. Povídáme si, co se nám nejvíce líbilo, slibujeme si, že na jaře, pro nás připraví podobnou akci zase mateřská škola.

Magda Vaňková,
ZŠ Mšeno

< zpět do čísla
banners/1598997600_uspesny-web_390x60.gif
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
1543878000_mikroskop.gif
ucebnice
1599602400_okentes.gif
anketa
Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
38%
35%
27%
janacek_2_240x100.jpg
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz