archiv
Učitelské noviny č. 44/2004
tisk článku

Odborné vzdělávání na hotelové škole

Zatímco na většině středních odborných škol se k problematice rámcových vzdělávacích programů začínají rozvíjet diskuze, na Hotelové škole v Poděbradech se jenom potvrzuje před lety nastoupená cesta: Už dávno tady platí, že prázdninová vyprávění nejsou o dovolených s rodiči nebo kamarády, třebaže vzpomínky jsou plné písku z řeckých či španělských pláží anebo z německého ostrova Rujana, a jiná vyprávění se zase vracejí do horských středisek švýcarských Alp. Tam všude letos v létě sbírali starší žáci hotelové školy svoje pracovní zkušenosti.


Dobrovolně se rozhodli prodloužit prázdninovou praxi na tři nebo čtyři měsíce. Přitom museli zvládnout komunikaci v cizím jazyce, kdy uprostřed běžného pracovního stresu v letní turistické sezoně šlo rozhodně o víc než o správnou gramatickou koncovku. Naučili se přizpůsobit se neznámému týmu, odlišným podmínkám, cizímu prostředí, nezvyklé gastronomii, zvláštním požadavkům nadřízených i vlastním steskům a náladám.

Budoucí hoteloví manažeři si na zahraniční praktické stáži na vlastní kůži ověřují spoustu informací o sobě samých. Dozvědí se, co zvládnou a kolik vydrží. Jejich osobnost s každým překonáním neznámé situace roste a rozvíjí se. Domů se pak vracejí bohatší nejen o množství odborných poznatků a zkušeností z konkrétního zahraničního pracoviště. Certifikát, který o své praxi získají, dosvědčí budoucím zaměstnavatelům široký komplex schopností, v rámci Evropské unie dnes moderně označovaných jako tzv. „soft skills“, tvořící velmi důležitou nadstavbu pracovních dovedností.

„Kdybyste se mě zeptali na začátku, tak bych hlavně chtěla odjet zpátky domů, ale teď jsem moc ráda, že jsem tady mohla pracovat,“ komentuje mnoho účastníků svoji první zkušenost se zahraničím. A doporučení překonat počáteční nezdary a smutky se od starších ročníků předává dál. Umožnit tuto nesdělitelnou pracovní i osobní zkušenost co největšímu počtu zájemců je už dlouhá léta jednou ze stěžejních priorit školy. Nová zahraniční pracoviště budou moci žáci Hotelové školy v Poděbradech poznat v letošním školním roce také díky několika odborným stážím programu Leonardo da Vinci.

Ve spolupráci s českým hotelovým řetězcem jsme vytvořili tři vzájemně propojené, široce kooperující projekty Leonardo pro devítitýdenní stáže žáků hotelové školy. Jejich projektovým úkolem bude zejména všímat si opatření usnadňujících hotelové a restaurační služby handicapovaným hostům. Začátek pobytu bude zároveň spojen s jednotýdenní stáží učitelů hotelové školy a manažerů hotelového řetězce. Ti by měli hlavně sledovat možnosti odborného vzdělávání a pracovního uplatnění handicapovaných. Přibudou zkušenosti z Itálie, Švédska, Slovinska, Francie a Norska. Možnosti zahraničních pracovních pobytů se rozšíří, počet absolventů s certifikátem prokazujícím kvalitu odborného i jazykového vzdělávání poroste. Moderní vzdělávací program Hotelové školy v Poděbradech potvrdí svůj evropský rozměr.

Jana Podoláková

< zpět do čísla
banners/1598997600_uspesny-web_390x60.gif
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
1543878000_mikroskop.gif
ucebnice
1599602400_okentes.gif
anketa
Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
38%
35%
27%
janacek_2_240x100.jpg
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz