archiv
Učitelské noviny č. 08/2004
tisk článku

Propuštění učitelé by měli dostat nejméně čtyři platy, R. Švancar, UN č. 4/2004

R. ŠVANCAR, UN č. 4/2004


S povděkem kvituji, že se rétorika ze strany ČMOS PŠ vůči členům naší nové odborové organizace změnila. Zatímco předseda Rössler nás nazýval samozvanci a odpadlíky, což je slovník hodný spíše normalizačního kádrováka, pan Dobšík začal používat příměry fanatických katolíků a označil nás za farizeje… Ale dosti metafor.

Někteří zaměstnanci pedagogických center mě v listopadu oslovili, abych jim pomohl, protože MŠMT prý chystá jejich zrušení. Jelikož v šesti pedagogických centrech sám občas přednáším o využití e-learningu a dalších moderních metod ve výuce češtiny, neměl jsem to srdce jim nevyhovět. Oslovil jsem média, poslance i ministerstvo, abych na situaci upozornil, a sám jsem na toto téma publikoval několik komentářů. Novináři zareagovali nejrychleji a kauza pedagogických center se objevila ve všech médiích, následně proti jejich rušení vystoupila celá odborná veřejnost a některé školské asociace, především SKAV, který na toto téma uspořádal i kulatý stůl, na němž se znemožnil autor celého nápadu rušení pedagogických center Martin Profant.

Stranou nezůstala ani Petra Buzková, když v televizi Prima prohlásila, že „pedagogická centra nikdy nevzdělávala“. Myslím, že tímto výrokem prozradila mnohé o svých znalostech školství a žádný učitel od té doby nemůže brát její slova vážně… Situaci projednával rovněž školský výbor parlamentu, který dosavadní postup ministerstva odmítl.

Otázka, proč se pedagogická centra ruší, zůstává dosud nezodpovězena. Když naše odbory požádaly o odpověď, úředníci MŠMT – náměstek Müllner a vrchní ředitel Karabec zvolili taktiku obstrukcí a také nám nic nesdělili…

Překvapuje mě, že odboráře Dobšíka nechává chladným skutečnost, že při reorganizaci pedagogických center byl minimálně dvakrát porušen zákoník práce – nebyla totiž předem projednána s odbory a třináct metodiků dostalo v prosinci neplatné výpovědi pro nadbytečnost. To, že budou pedagogická centra zrušena, je především naprosto chybné rozhodnutí a je nutno na to upozornit, protože je v rozporu s mezinárodními závazky ČR, koncepčními materiály jako je tzv. Bílá kniha i platnými zákony. Mlčet a snažit se problém ututlat jenom proto, že současný náměstek Müllner, který záměr ministryně realizuje, byl zároveň vysokým funkcionářem ČMOS PŠ, je cesta jak naprosto zkompromitovat celé odbory. Doufám, že v ní pan Dobšík nebude pokračovat.

Zároveň věřím, že pánové Müllner, Karabec, Profant i ministryně Buzková vydrží na svých postech pouze do nejbližších voleb a že toho za ty dva roky zkazí co nejméně. Zatím jejich působení připomíná řádění slona v porcelánu…

RADEK SÁRKÖZI,
předseda AŠO-UOK

< zpět do čísla
banners/muvs_390x60_6.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
1543878000_mikroskop.gif
linka-bezpeci_125x125.png
ucebnice
anketa
Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
38%
34%
28%
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz