archiv
Učitelské noviny č. 26/2004
tisk článku

Škola se otevírá Evropě

Každé školské zařízení by mělo mít zpracované strategické cíle svého rozvoje. Jedním z nejdůležitějších jsou praktické jazykové dovednosti. Tento cíl se v tomto období umocňuje naším vstupem do Evropské unie.

“Dne 31. října 2003 probíhala v rakouském Prambachkirchenu (35 km západně od Lince, Horní Rakousko) akce v rámci Světového dne spoření.“ Mohlo by se zdát, že tato informace zde byla zařazena omylem. Ale balónek od společnosti Raiffeisebank s adresou připevněnou na provázku doletěl až k Jaroslavu Voclonovi do Paseky (žák 4. A třídy naší školy). Odesílatelem balónku byl Thomas Ferihumer z Prambachkirchenu, 7 let, žák 1. třídy.

S pomocí učitele D. Smoly děti ze 4. A Thomasovi odpověděly a také mu poslaly fotografie třídy. Odpověď na sebe nedala dlouho čekat. Děti si dopisují e-mailem i prostřednictvím pošty. Z navázaného kontaktu měla také radost i učitelka zmíněné rakouské školy a na spolupráci se těší i její ředitel.

Novou dimenzi získala také spolupráce s kolegy a žáky partnerských švédských škol. Setkání s nimi se uskutečnilo v rámci „Týdne mezinárodní spolupráce – 19.– 23.5.2004“. Do naší školy zavítalo 14 švédských dětí s doprovodem pedagogických pracovníků v čele s ředitelkou Britt Marie Sydsjö Nyström ze školy Torås – Kungsbacka.

Na počest švédských hostů byla na budově školy vyvěšena nejen švédská vlajka, ale naši žáci se oblékli do modro-žlutého ošacení. Po návštěvě dalších školských zařízení města jsme mohli oficiálně uvítat delegaci také my. Po krátkém projevu ředitele školy následovalo hudební vystoupení a přivítání chlebem a solí z rukou krojované dívky. Hosté si mohli prohlédnout naši školu a výstavu výtvarných prací a projektů o Švédsku.

Poté se družstva švédských a českých žáků utkala v pečlivě připravených soutěžích. První z nich měla vědomostní charakter. Švédské děti odpovídaly na otázky o Česku, naši žáci prokazovali své znalosti o Švédsku. Netradiční sportovní výkony podávala družstva např. při běhu s kočárkem či cestovním kufrem. Závěr patřil opět vědomostní soutěži z oblasti zeměpisu, dějepisu aj. Z vítězství se radovali Švédi.

Po prohlídce šternberského hradu a města se hosté odebrali na piknik připravený v areálu městského koupaliště. K poslechu i k tanci hrála šternberská studentská skupina Barevný den a otužilí Švédové se dokonce koupali a dováděli na toboganu.

Následující den se všichni vypravili do ZOO na Sv. Kopečku a na prohlídku města Olomouce.

Před odjezdem potvrdila ředitelka dohodu o další spolupráci naší a výše zmíněné švédské školy. Ta je založena především na výměnných pobytech pedagogů a žáků.

Jaromír Sedlák,
ředitel ZŠ Svatoplukova, Šternberk,

< zpět do čísla
banners/un_390x60_rmj.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz