archiv
Učitelské noviny č. 03/2004
tisk článku

Pokusil se o vraždu, ale ve škole zůstává

FAKULTA STÁLE ČEKÁ NA INFORMACE OD POLICIE

Začátkem prosince minulého roku šokoval nejen školskou veřejnost, ale celou naší společnost brutální útok dvacetiletého studenta druhého ročníku politologie Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové (PedF UHK). Byla to dvojnásobná "rána", protože se to, co paměť národa sahá, stalo pravděpodobně prvně na akademické půdě a útok byl veden bez nadsázky s likvidační razancí. O to více je zarážející, že téměř přesně o měsíc později fakultní disciplinární komise rozhodla: Nevyloučíme! Alespoň zatím...


 Učitel - archetyp otce

 Jak jsme na policii hradeckého kraje zjistili, student není momentálně nebezpečný. Ve vazbě sice na soud nečeká, ale ve škole by se také objevit neměl. Je totiž v péči místní fakultní nemocnice. Z důvěrných zdrojů se UN podařilo zjistit, že neoficiální diagnóza již padla: Agresor Martin Jelínek trpí těžkou paranoiou, asi v kombinaci se schizofrenií.

 Přestože napadený univerzitní učitel psychologie, Jan Lašek (53), si dodnes nedokáže ještě vysvětlit motiv toho, proč student k němu o desáté dopoledne vtrhl se softbalovou pálkou (kterou si přinesl ze svého bývalého gymnázia) a začal ho doslova mlátit hlava nehlava, ze stejných nezveřejněných zdrojů máme jednu zajímavou hypotézu: Jelínek totiž při útoku vykřikoval, kromě výhružek zabitím, i něco o terorizování rodiny. Na mysl mi proto postupně přišly dvě teorie - buď se chlípný kantor zajímal o studentovu vážnou známost, nebo jako psycholog pomohl někomu z útočníkovy rodiny, avšak ten nebyl spokojen a sáhl po definitivním řešení. Chyba lávky. Téměř s jistotou lze prohlásit, že jde o projekci. Otec duševně nemocného studenta měl totiž utkvělou představu, že jeho syn musí za každou cenu studovat. Už na gymnáziu, které málem nedokončil, mu ale říkali Retard. A přestože Jelínka Jan Lašek učil jen krátce, vloni, jeden semestr, a to sociální psychologii, vybral si útočník zrovna jeho. Proč? Protože je prý podobný Martinovu otci...

 Jelínek byl po útoku zadržen policejní hlídkou u školy. Odpor při zatýkání žádný nekladl. Pobyl si pár hodin ve vazbě, než psychiatr rozhodl o jeho hospitalizaci, protože hned poznal, že trpí vážnou duševní poruchou. Jelínek zároveň využil svého práva nevypovídat.

 Nelze podmínečně vyloučit?

 Vraťme se ale zpět k prapodivnému verdiktu disciplinární komise, která za důvod svého neočekávaného rozhodnutí označila to, že musí počkat na výsledky vyšetřování policie. A ta zase čeká na vypracování odborného psychiatrického posudku od soudního znalce.

 Děkan fakulty si již vyslechl nejednu tvrdou kritiku, včetně sprostých dopisů typu - jste gauneři, když necháváte gaunera studovat. Celou věc umocňuje i to, že hned den po napadení prohlásila rektorka UHK Jaroslava Mikulecká, že student Jelínek bude vyloučen ze školy.

 "Rozhodnutí komise bylo správné. Přestože mi lidé za něj nadávají, musím respektovat to, že žijeme v právním státě. A vnitřní předpis fakulty mi jasně říká, že musím počkat na odpovídající informace. Institut podmínečného vyloučení vysokoškolský zákon nezná. Kdyby šlo jen o interní předpis fakulty, byl by napadnutelný, protože bychom ho nadřazovali nad zákon," říká VLADIMÍR WOLF, děkan PedF UHK.

 Poněkud v jiném světle to však vidí napadený učitel JAN LAŠEK: "Podmínečné vyloučení je možné. Na fakultě jsme to již udělali třeba v případech, kdy studenti zneužívali počítačová data školy. Ano, disciplinární komise nemůže suplovat soud, ale skutková podstata je jasná. Byl jsem brutálně napaden."

 Může se i vrátit...

 ANNA PEŠAVOVÁ, policejní mluvčí správy kraje v Hradci Králové, potvrzuje, že tak, či onak by se neměl paranoik Jelínek do školy již vrátit: "Buď bude student odsouzen, nebo mu bude nařízena ústavní léčba. Pokud by šlo o trestný čin, byl by posuzován jako vážné ublížení na zdraví ve stádiu pokusu, na což zákon pamatuje dvěma až osmi lety vězení." (Učitel si totiž pobyl "jenom" 14 dní doma. Má nějakou tu jizvu - jednu na hlavě, druhou na holeni - ale sám bez zášti říká, že jde o kosmetické vady.)

 Fakulta má v zásobě ještě jeden princip. Zatímco rychlé vykázání za brány univerzity by bylo revolučním řešením, je zde ještě evoluční metoda. "Jakmile budu mít od policie nějaký závěr, disciplinární komise bude opět bezpochyby zasedat. Ať už ale dopadne další rozhodnutí komise jakkoliv, Martin Jelínek bude s největší pravděpodobností dlouhodobě nemocný, a proto nebude ani moci splnit své studijní povinnosti," konkretizuje děkan Wolf.

 Zatím je tedy nemocný Jelínek tam, kam patří. V nemocnici. Ale co když ho zanedlouho přece jen pustí a on si to napochoduje rovnou na svoji alma mater, kde kantorovi udělá opět to, co podle slov svědků před svým útokem vykřikoval: "srovná mu fasádu"?

 "Nevím, co bychom dělali, kdyby se na škole objevil," sdělil UN doslova Vladimír Wolf.

 Jana Laška, který mimo jiné paradoxně pracuje také jako vězeňský psycholog, by však další studium páně Jelínkovo chladným nenechalo: "Pokud by se útočník na fakultě znovu objevil, šel bych za děkanem, aby situaci vyřešil. Cítil bych se v ohrožení."

 A co kdyby studoval učitelství?

 Nakonec se nabízí ještě jedna otázka. Martin Jelínek sice studoval (pardon, stále ještě studuje) pedagogickou fakultu, ale nikoliv učitelství, ale bakalářský studijní program politologie. Není ale nemožné si představit, že mohl být přijat ke kolegům budoucím učitelům a nakonec třeba jít i učit. Nechybí zde nějaká pojistka?

 "Souhlasím, že psychologické testy jsou pro studenty učitelství potřebné. Ovšem při enormním počtu našich studentů, kvůli volné tvorbě kombinací, to není možné technicky zvládnout," tvrdí děkan Wolf.

LUKÁŠ DOUBRAVA

< zpět do čísla
banners/lesany_konkurz_390x60.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz