archiv
Učitelské noviny č. 05/2010
tisk článku

Gymnazisté a hrdinové

 

Kdo je to hrdina? Pro někoho Silvester Stallone v roli Rockyho či Ramba, pro jiného vítěz Superstar. Ve skutečnosti je to ale osoba, která vykoná něco mimořádného pro jiné. A tyto skutečné hrdiny mohli poznat žáci Gymnázia Kroměříž i hosté z Arcibiskupského gymnázia díky Československé obci legionářské. Ta totiž zorganizovala a financovala exkurzi, jejímž cílem byl památník 2. světové války v Hrabyni.
Moderně pojatá, byť ještě nedokončená expozice seznámila žáky s nejdůležitějšími okamžiky konfliktu s důrazem na československé dějiny.
Po té na žáky čekala beseda se zmíněnými hrdiny. Byli jimi plukovnice Marie Lastovecká – Ljalková, která jako jedna z mála žen bojovala co by ostřelovačka, a brigádní generál Mikuláš Končický, jenž se jako velitel tanku přímo podílel na osvobozování Ostravska. Pozorní návštěvníci si mohli všimnout i jeho bojové uniformy, která byla vystavena v expozici.
Pro účastníky exkurze byla beseda silným zážitkem, neboť málokdo tušil, kolik vitality se skrývá v devadesátiletých veteránech navíc poznamenaných válečnými zraněními.
Kdo si chce poslechnout, jak se paní Lastovecká – Ljalková stala snajperkou, může se podívat na video na stránkách www.gymkrom.cz do dějepisné sekce na webu předmětů, kde nalezne informace i o dalších zájezdech za historií.
Evžen Petřík
< zpět do čísla
banners/free-cinema-390x60.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
1543878000_mikroskop.gif
ucebnice
1590530400_polartraver.gif
anketa
Změní krizová online výuka školství k lepšímu?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
36%
41%
23%
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz