archiv
Učitelské noviny č. 05/2010
tisk článku

PROCENTO, TO NIC NENÍ

 

Útlý, dvaatřicetistránkový spisek dostal bezprostředně po svém zveřejnění několik přízvisek. Někdo mluví o Fischerově balíčku, sám autor ho nazývá exit strategy, odboráři a zaměstnavatelé na tripartitě pro něj měli označení – nepřijatelný. Oficiální název tohoto dokumentu zní - Východiska z krize, což nejlépe vystihuje snahu, se kterou premiér současné prozatímní nevolené vlády přišel.
Vize budoucnosti, do které už nebude mít současná vláda co mluvit, nevypadá podle tohoto dokumentu nijak růžově. Školství je z něho zpočátku vidět jen vzdáleně. Snad evropské fondy – líbilo se mi, že se mluví o efektivitě jednotlivých projektů, protože to je přesně to, co mnohým z nich chybí. Pak ale skoro překvapí kapitola - znalostní společnost. Nadšení po první větě – politika v této oblasti bude méně restriktivní než v jiných oblastech. Přeloženo – vezmeme vás sice pod krkem, ale ne tolik jako ostatní. Nezbývá než věřit, že to nebude tak strašné, aby se nedalo dýchat. Což je ve školách dneska těžké, když si člověk uvědomí, že se na platech a hlavně na dotacích na pomůcky, učebnice a další vzdělávání šetří už řadu let. Aspoň že se dočte, že vysokou prioritou vlády bude zvyšování kvality vzdělávání. To skutečně ještě nikdo neřekl, že. Spíš tím vzniká pocit, že to je takové pomodlení, které prostě lidi chtějí slyšet.
Stačí totiž poobracet pár stran Východiska z krize a tam se člověk dozví, že opatření, která vyhlásil ministr financí Janota pro veřejnou správu (pro letošek pětiměsíční vázání části rozpočtu, kterým se redukují třímiliardová opatření, kterými poslanci pomohli regionálnímu školství), nebudou krátkodobá. Tříprocentní škrty v investičních a běžných výdajích (což v případě, že zasáhnou ONIV – a to je velmi pravděpodobné, bude skutečně problém), jednoprocentní škrty v oblasti mzdových výdajů. Ono se řekne, procento, to nic není, dvě tři stovky měsíčně. Jenže znamená to další propad už takhle podprůměrných platů ve školství.
Berme to ale tak, že je to jen nástřel úřednické vlády. Pravděpodobnost, že některá z koaličních či jiných vlád, které by mohly z voleb vzejít, tento syrový a pro odbory a zaměstnavatele nepřijatelný dokument uskuteční, je mizivá. Aspoň kdyby se dalo spolehnout na proklamace o tom, že „politika v této oblasti bude méně restriktivní než v jiných oblastech“. Bez degradačních platových a dalších škrtů.
RADMIL ŠVANCAR
< zpět do čísla
banners/free-cinema-390x60.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
1543878000_mikroskop.gif
ucebnice
1590530400_polartraver.gif
anketa
Změní krizová online výuka školství k lepšímu?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
36%
42%
23%
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz