archiv
Učitelské noviny č. 02/2010
tisk článku

Vánoce a my

 

Všichni už se těšili, kdy nastanou na základní škole v Jedovnicích poslední dva dny školy v roce 2009. Žáci 1. stupně na to, že je nebudou učit jejich učitelky, ale starší kamarádi a kamarádky z 9. ročníku. Žáci 2. stupně se zase těšili na den plný her, nazvaný Pomáhat si je správné – a to nejen o Vánocích. A pomáhat si skutečně museli. Žáci měli ve skupinkách nevidomého, němého, bezrukého, obtížně se pohybujícího a pouze jeden byl zcela zdráv.
Aby splnili úkoly na všech dvanácti stanovištích, museli projevit velkou snahu, vzájemnou spolupráci a toleranci, více či méně pomáhat ostatním členům skupiny. Na první pohled se zdálo, že projít lávku nad potokem, je zcela snadné. Když ale nevidíte, kam šlápnout, nebo se vaše tělo pohybuje jinak, než byste si přáli, máte co dělat, abyste se „nevykoupali“. Protože mrzlo, až praštělo, vyzkoušeli jsme si, jak se co nejrychleji obléknout. Pro každého nebylo snadné prolézt obručí bez doteku. Prošli jsme určenou trasu s nafouknutými balónky vloženými mezi sebou. A co byste řekli prolézt kruhem, který jste si nejprve vystřihli z papíru formátu A4. Předat si ve skupině krabičku tak, aby se jí nikdo nedotkl rukou a přitom aby putovala mezi všemi, chtělo trochu přemýšlení. Bylo zajímavé seznámit se s některými symboly znakové řeči. A protože naši žáci mají filipa, se všemi úkoly připravenými učiteli si lépe či hůře poradili. Za každý správně splněný úkol získalo družstvo dvě indicie, ze kterých složili první klíč naší hry. Zbýval ještě druhý klíč - hledání úkolů rozmístěných na různých místech ve škole. Tak vznikl text: „Vánoční dárek čeká v odborné učebně.“ Ti nejrychlejší usedli v multimediální učebně jako první.
A proč právě tato hra? Vždyť mezi námi žijí právě takoví lidé, na jaké jsme si my jen hráli. Děti se na chvíli vcítily do problémů, s jakými se někteří lidé setkávají denně. Věřím, že na žáky hra zapůsobila a nebudou lhostejní k lidem, kteří jejich pomoc potřebují.
Jana Nezvalová,
ZŠ Jedovnice
< zpět do čísla
banners/puskin-v2.jpg
reklama
ac_un_banner_19.gif
ucebnice
ucitelske_noviny_1_8_2019.gif
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
bitozeves-word.jpg
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2019 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz