archiv
Učitelské noviny č. 01/2004
tisk článku

Překvapení na čtverci

Jako každá škola i ta naše se každoročně v prosinci odívá do vánočního šatu. Z posledního listopadového dne na první den v prosinci se na tzv. čtverci připravuje pro děti překvapení.
„Čtverec“ říkáme místu před sborovnou a kanceláří. Tady se pravidelně jednou za měsíc o velké přestávce schází celá škola, aby potleskem odměnila nejlepšího sportovce měsíce, nejpilnějšího sběrače bylin, nejpilnějšího sběrače starého papíru.
V tomto roce je však poprvé kromě vánoční výzdoby pro všechny žáky připraven vánoční kalendář. Je to vlastně obdoba oněch malých kalendářů, kterými jsou naše ratolesti obdarovávány, aby až do Štědrého dne postupně odkrývaly jedno z dvaceti čtyř okének a pochutnaly si na nalezené sladkosti.
Velikost školního čtverce nám dovolila vytvořit kalendář trochu větší. Na dárkovém koši asi dvoumetrového Santa Clause jsou umístěna čísla od jedné do dvaceti čtyř. Každý den je jedno číslo odlepováno. Ze stropu visí barevné pytlíky. V nich jsou ukryty různé sladkosti, ořechy a sešity. Po zvonění oznamujícím konec druhé hodiny a ohlašujícím velkou přestávku se ze všech tříd sbíhají děti. Vědí totiž, že kdo na čtverci nebude, nemá na překvapení nárok. Z deseti obálek (máme deset tříd), ve kterých jsou zalepeny lístečky s označením té které třídy, losuje ten, kdo právě slaví narozeniny nebo svátek (vždycky se někdo takový najde) jednu jedinou třídu. Ta si potom vybere, který pytlík má být pro ni odstřižen. Lísteček vítěze se do obálky vrací a naděje na opětovné vytažení tak zůstává stejná. Samozřejmě, že někdo již mlsal vícekrát, jiný zůstává smutný.
Pesimisté z řad učitelů předpovídali, že děti budou zavěšené pytlíky strhávat, protože prý nevisí dostatečně vysoko, že starší ročníky nebude zajímat nějaké to losování o „prkotiny“. Nestalo se. Měli byste slyšet každodenní řev vítězů. A věřte, nevěřte, hned na začátku vyhráli dvakrát za sebou deváťáci, jejichž radost do slova a do písmene neznala mezí.

 

DANA TEICHMANOVÁ,
ZŠ Úpice - Lány

< zpět do čísla
banners/albert_390x60px_new.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz