archiv
Učitelské noviny č. 10/2009
tisk článku

Vnitřní svět dětí

 

Základní a mateřská škola při Fakultní nemocnici Hradec Králové se dlouhodobě zabývá výtvarným projektem podporovaným granty Magistrátu města Hradec Králové a Krajského úřadu HK.
V první části projektu, jejíž autorkou je Marta Pohnerová, nemocné děti malovaly akrylovými barvami na malířská plátna své pocity z nemoci a uzdravování. Vyjadřovaly tak svůj vnitřní svět, své obavy a strachy i svou naději. Výsledkem jsou velmi zajímavé a krásné obrazy s komentáři malých autorů.Většinou jde o obrazy abstraktní, kde hlavní roli hrají barvy, využití plochy a situování plátna. Výtvarná díla jsou jedinečnou příležitostí nahlédnout do nitra nemocného dítěte i s možností tento náhled využít ve prospěch pacientů.
Pedagogové základních a mateřských škol vytvořili z dětských maleb putovní výstavu, která byla instalována na různých klinikách FN HK, „zúčastnila se“ i slavnostního otevření Emergency. Po celý měsíc ji mohla obdivovat veřejnost na Magistrátu města Hradec Králové a stejně dlouho byly obrazy vystaveny i ve zrekonstruovaných prostorách Krajského úřadu KHK v Regiocentru Nový pivovar. Výstavu bylo možné si prohlédnout také v Galerii Na Kolonádě v Léčebných lázních Bohdaneč, které nad celou akcí převzaly patronát. Na konci listopadu 2008 v galerii proběhla vernisáž a otevřela tak několik týdnů, v nichž si nejen pacienti lázní, ale i všichni ostatní zájemci mohli obrázky prohlédnout. Další zastávkou putovní výstavy prací nemocných dětí jsou Anenské slatinné lázně Bělohrad, navštívit ji zde můžete do konce března. Od května do července pak obrazy budou moci zhlédnout na kolonádě v Janských Lázních veřejnost i klienti lázní.
V současné době probíhá ve škole při nemocnici další fáze výtvarného projektu, v níž děti malují zvíře, ve které by se rády proměnily. Výsledkem malování je výtvarné ztvárnění přání, tužeb i vnitřního světa dítěte, což vede k usnadnění vzájemné komunikace mezi nemocnými dětmi a speciálními pedagogy.
Hlavním cílem výtvarného projektu je dát nemocným dětem možnost odpoutat se od nemoci, odreagovat se, vyjádřit své niterné pocity, zapomenout na svou nelehkou situaci. Děti si zároveň zahrají na skutečné malíře, což většina z nich velmi oceňuje.
Irena Kapustová, ZŠ a MŠ při FN Hradec Králové
 
< zpět do čísla
banners/lesany_konkurz_390x60.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz