archiv
Učitelské noviny č. 45/2008
tisk článku

DESÍTKA JE ZA NÁMI

Na začátku října jsme u hotelu Na Marjánce zamávali odjíždějícím francouzským přátelům. Krásný, ale i náročný týden je za námi. Letos si totiž pedagogové a žáci ISŠ HPOS na přípravě programu pro francouzskou skupinu z Nancy dali obzvláště záležet, protože se slavilo 10. výročí vzájemné spolupráce.

Kromě "tradičních" aktivit (jako jsou prohlídka Příbrami a jejích památek, návštěva Prahy, sportovní odpoledne či další kulturní a gastronomické zájezdy) byl program letos doplněn zejména o slavnostní přivítání na Zámečku - pod vedením Mgr. Čápové uvítali naše hosty žáci v tradičních českých krojích chlebem a solí. O to, aby byla atmosféra ještě slavnostnější, se postaral příbramský hudební soubor Chairé se svými loutnami. Na Zámečku zazněly projevy předních představitelů společenského, politického a kulturního života středočeského regionu a ředitelů obou spolupracujících škol. Poté se slavnostně naladění hosté i se slavnostně naladěnými žaludky očekávajícími brzké přijetí francouzských delikates přesunuli do školní restaurace Na Plzeňské. Tam už na ně čekaly francouzské kuchařské umělecké výtvory jako tykvové pyré na kardamomu či bašta z krůtích jatýrek. Ti odvážnější, kterým nevadí, když se na ně z talíře koukají mořské potvůrky tvářící se, že jsou ještě živé, se pustili i do nadýchaného štičího nákypu s račím potěšením. A nebyl by to francouzský oběd, kdyby nenásledovala sýrová pochoutka a sladká tečka.

Za zmínku určitě stojí také to, že mistři odborného výcviku, pod vedením pana Kohouta, připravili formou rautu pro francouzské přátele odpolední hody, během kterých měli příležitost ochutnat speciality středočeské kuchyně od polévek, aspikových dortů, přes různé druhy knedlíků (houskové, bramborové, karlovarské a chlupaté) - i ty sladké ovocem plněné, máslem maštěné a tvarohem sypané, vepřové vrabce, kuřecí roládu či svíčkovou na smetaně - až po koblížky a tradiční české buchty s makovou, tvarohovou a povidlovou náplní.

Nakonec chci poděkovat všem, kteří na zdárném průběhu této akce poctivě pracovali, pedagogům, žákům, kteří se na organizaci buď přímo podíleli, nebo francouzské studenty na jejich cestách doprovázeli a vylepšovali své komunikační dovednosti, mistrům odborného výcviku, a také - a to v neposlední řadě - našim hostům, kteří svou přítomností celou tuto jistě přínosnou činnost (teď s již desetiletou tradicí) svou účastí podpořili. Poděkování patří i sponzorům, bez kterých by se akce nemohla v tak bohatém programu uskutečnit.

Michaela Bašná

< zpět do čísla
banners/1600293600_tesco_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
1543878000_mikroskop.gif
1597960800_mascotte_125 x 125.jpg
ucebnice
1599602400_okentes.gif
anketa
Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
40%
33%
27%
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz