archiv
Učitelské noviny č. 38/2008
tisk článku

KOTRMELCE KOLEM POPLATKŮ

Článek vyšel v UN č. 38/2008

Diskuzí bude ještě víc než dost. Navrhovaná novela školského zákona mimo jiné ruší výjimku, díky níž byl poslední ročník mateřské školy bezplatný. Už při prvním čtení se na schůzi poslanecké sněmovny na toto téma rozproudila docela rušná debata ve stylu černá kontra bílá. Opoziční poslanci předlohu kritizovali, koaliční ji hájili. Nic mezi tím. Přitom by bylo o čem si povídat...

Namátkou jsme se v několika mateřských školách zeptali, co navrhované novele říkají. Na rozdíl od rodičů až na jedinou výjimku změnu vítali. Důvod byl jasný: potřebují peníze. Na vybavení školy, na pomůcky, na materiál pro výtvarnou a pracovní výchovu... A taky na odměny pro učitelky, které pracují s dětmi v nadstandardu. A rázem jsme u záležitosti, nad kterou visí otazník. Může ředitelka z částky, která se sejde na kontě školy z poplatků od rodičů, vůbec učitelky odměnit?

Když byla před lety úplata za předškolní vzdělávání začleněna do školského zákona, bylo jednoznačně řečeno, že peníze jdou na konto školy, která se rozhodne, jak s nimi naloží. Jediné kritérium říkalo, že musí sloužit pro zkvalitnění péče o děti. S léty jako by se dikce proměnila. Rozchází se nejen praxe jednotlivých škol, ale hlavně přístup zřizovatelů a - bohužel - i výklad právníků. Zatímco jedné škole zřizovatel dovolí, aby s penězi nakládala podle svého uvážení, jiné nařídí, co z peněz rodičů škola může, respektive nesmí uhradit. Odměny učitelek jsou často škrtnuty. Některý zřizovatel prý poplatky vtipně začlení do rozpočtu tak, že on ušetří a škola nemá navíc ani ň.

Možná by měli poslanci v souvislosti s novelou hovořit spíš o těchto problémech, když se důvody, pro které byl poslední ročník mateřinky oproštěn od poplatků, časem ukázaly jako liché. Kdo dítě do mateřinky poslat nechce, toho tam nedotáhnete ani párem volů. Kdo chce, aby jeho dítě mateřinku navštěvovalo, a prokáže, že pobírá sociální dávky, může už teď požádat o prominutí úplaty. Ještě jsem se nesetkala s tím, že by žádost byla oslyšena. To spíš některý zřizovatel, místo aby škole částku za úplatu dorovnal, udělá mrtvého brouka. Natož aby snad refundoval odpuštěné poplatky za poslední ročník. Vida, další námět na přemýšlení.

V nejbližších dnech budou nad návrhem novely jednat poslanci ve školském výboru, pak přijde na řadu druhé čtení. Bude se debatovat o tom, co školy pálí, nebo dojde na stranické přetahování?

JAROSLAVA ŠTEFFLOVÁ

banners/univerzita_pardubice_1_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
1577919600_bezpecna-skola-2020.jpg
ucebnice
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
31%
20%
prague-col_240x100px.jpg
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz