archiv
Učitelské noviny č. 32/2008
tisk článku

Tradice velkomeziříčského gymnázia

Článek vyšel v UN č. 32/2008

Období po změně režimu přeje nejrůznějším projektům a mezinárodní spolupráci škol. Většinou však jde o jednorázové akce. Gymnáziu ve Velkém Meziříčí se v roce 1993 podařilo díky studijnímu pobytu Lenky Plockové navázat trvalou studentskou výměnu s gymnáziem v bavorském Weilheimu.

Výměny se každoročně účastní zhruba třicet studentů z Čech a stejný počet z Německa. Organizátoři vytvoří na konci prvního ročníku podle vyplněných dotazníků partnerské dvojice, které spolu začnou komunikovat. Na přelomu září a října pak přijedou na deset dnů zahraniční studenti a v červnu jim naši žáci návštěvu oplácejí. Studenti, stejně jako jejich učitelé, jsou ubytování v rodinách, které se pro ně stávají novým domovem.

Od pondělí do pátku je pro chlapce a dívky, kteří se ocitají v pozici dočasných studentů gymnázia ve Weilheimu či ve Velkém Meziříčí, vytvořen speciální rozvrh, podle kterého je vyučují pedagogové dané školy, nebo pracují se svými partnery na společném projektu. Kromě toho je pro ně zajištěna řada exkurzí a výletů. U nás například prohlídka místního zámku a muzea, výlet do některého z významných měst, exkurze ve velkomeziříčské mlékárně a pivovaru. V Německu podnikáme túru do Alp spojenou s návštěvou  zámku, podíváme se do Mnichova či Augsburgu a na exkurzi zavítáme do spořitelny, pivovaru nebo do prodejny automobilů. V obou městech jsou studenti přijati také na radnici. Výměnný pobyt završuje závěrečný večírek, na který si studenti společně připraví program pro rodiče, učitele a hosty.

Třebaže prvotní veliké nadšení z možnosti vycestovat do zahraničí již opadlo, "Austausch" má stále co nabídnout. Nejen konverzaci v němčině či v angličtině a prohlídku kulturních památek, ale také možnost zblízka poznat mentalitu bavorských obyvatel, jejich pohostinnost,   zvyklosti a v neposlední řadě navázat přátelství, která nemusí příjezdem z Německa skončit.

Ilona Pokorná, Gymnázium Velké Meziříčí

banners/lesany_konkurz_390x60.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz