archiv
Učitelské noviny č. 32/2008
tisk článku

Přijímačky on-line

Článek vyšel v UN č. 32/2008

Hlasy volající po státem garantovaných standardizovaných přijímacích zkouškách na střední školy, které by objektivnějším způsobem roztřídily uchazeče podle jejich studijních předpokladů, se tu a tam ozývají dlouhé roky. Určitě déle než se mluví o zavedení jiné centrálně zadávané zkoušce, státní maturitě. Samozřejmě že ty hlasy nejsou motivovány snahou ulevit školám od trablů spojených s "přijímačkovým" papírováním - zastáncům šlo vždy primárně o to, aby se do maturitních oborů nemohl dostat každý a aby taky "něco" zbylo na obory učňovské. Bylo by to sice fajn, ale ruku na srdce, na takový nemoderní cíl nikoho z vyšších pater naší školské politiky nenalákáte. 

Jenže světe div se, pro všechny bezpečně mrtvá idea standardizovaných zkoušek právě teď ožila. V CERMATu. Ale vůbec jí nejde o učiliště. Má ambice hasit jiný školský požár: tři přihlášky ke studiu namísto jedné.

Pro střední školy se staly nové přijímačky noční můrou, pro média 1. září hitem školské sezony a pro uchazeče příjemnou optickou volbou z vícero možností (tu faktickou měli kupodivu v "jednopřihláškovém" systému, ale to teď ponechme stranou). Optická možnost větší volby se však uchazečům může vymstít. Ještě letos se ke studiu hlásili, aniž by jim v cestě na většině škol stály přijímací zkoušky. To jarem příštího roku zřejmě padá. Budou se muset snažit, protože právě zkoušky jsou účinným sítem, jak zvládnout až dvojnásobný převis virtuální poptávky. A tak jediný, kdo na změně opravdu vydělá, budou zřejmě soukromé testovací agentury se svou nabídkou ve všech třech termínech srovnatelných, a tudíž soudně nenapadnutelných zkoušek.

Do hry však nyní vstupuje i CERMAT. Připravuje projekt, který stojí na standardizovaných testech a informačním systému jinak sloužícímu státní maturitě. Jeho obrovskou výhodou je on-line zpracování celého složitého administrativního soukolí od podání přihlášek a zadání výsledků testů až po extrémně náročný proces předávání informací o přijetí a nepřijetí. Každý účastník přijímacího řízení, tedy například uchazeč a tři školy v jeho volbě, zná v každém okamžiku stav svého "účtu".

Musím říct, že projekt vypadá velmi sympaticky a že by zřejmě pomohl školám i uchazečům vyhnout se několikaměsíčnímu administrativnímu chaosu. Musely by se ale naplnit dvě podmínky - projekt musí jednak získat souhlas ministerstva školství, jednak přesvědčit poslance, aby upravili pravidla přijímání a vyňali přijímačky ze správního řízení. Na tu druhou podmínku bych asi balík nevsadil.

Petr Husník

 

banners/univerzita_pardubice_2_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
31%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz