archiv
Učitelské noviny č. 20/2013
tisk článku

PŘÍLIŠ SNADNÁ MATURITA

Proběhly státní maturity z matematiky a mám poněkud smíšené pocity. Situace je nepochybně lepší než v loňském roce, kdy většina maturitních příkladů byla spíše vhodná jako ozdoba matematických soutěží než jako završení studia pro nervózní žáky, kteří skládají první velkou zkoušku a rozhodují o svém budoucím životě.

Nevím však, zda letošní maturitní test je jednoznačným přínosem. Dovedu si jej představit jako součást přijímacích zkoušek do některých středních škol. Nepochybně jsou i střední školy, kde jsou vědomosti na této úrovni vrcholem toho, co žáci ve svém oboru potřebují, ale například pro gymnázium je toto jistě málo.

Mám znatelný pocit marnosti, že jsem žáky učila středoškolské učivo a oni nedostali příležitost je v této maturitní zkoušce uplatnit. Jistě, byla by možnost je využít v profilové části maturity, ale většina ředitelů středních škol nepovoluje společnou a profilovou zkoušku z téhož předmětu. Pokud vysoké školy uznávají „státní maturitu“ místo přijímací zkoušky, zvolí si většina studentů pochopitelně tuto zkoušku.

Ale tak jako „jednotná škola“ podle Zdeňka Nejedlého nebyla tou nejsprávnější cestou, pochybuji i o jednotných požadavcích na maturanty v různých typech škol.

Chápu, že stát chce garantovat úroveň maturanta, ale v tom případě by „státní maturita“ neměla představovat jednotný výstup ze střední školy, ale měla by garantovat minimum, bez něhož nemůže žák úspěšně složit maturitu. Umím si představit maturitní test, který by proběhl například v období kolem pololetí a jehož úspěšné absolvování by bylo „vstupenkou“ k vlastní maturitní zkoušce, která by probíhala tradičním způsobem a jejíž úroveň by si určovala škola sama.

Před třemi lety jsem u maturity zkoušela derivace a integrály, letošní „státní“ maturitní zkouška se týkala z velké části takových věcí, jako jsou zlomky a procenta. Je to opravdu krok vpřed?  

Yvetta Jirovská, Gymnázium prof. J. Patočky Praha 1

 

< zpět do čísla
banners/univerzita_pardubice_2_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
31%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz