archiv
Učitelské noviny č. 1516/2013
tisk článku

Návštěva nemocnice

Koncem března se děti 2. a 3. ročníku a po nich před velikonočními prázdninami také děti z přípravné třídy a 1. ročníku vypravily na exkurzi do ústecké nemocnice na chirurgické oddělení Dětské kliniky. Návštěvou oddělení děti provázela paní Hrušková, která se jim snažila ukázat, že pokud se dostanou do nemocnice, nemusejí se ničeho obávat, a že lékaři a sestřičky se mohou během jejich pobytu v nemocnici stát jejich „velkými kamarády“.

Paní Hrušková dětem nejdříve ukázala panenku „Kiwanis“, kterou pro hospitalizované děti vyrábějí klienti z domovů pro seniory. Tuto panenku dostane každé dítě při přijetí do nemocnice a panenka je s ním po celou dobu pobytu. Dítě s ní chodí na vyšetření, může si ji vzít na operaci a také ji může mít na lůžku. Tato panenku dítěti zůstává i při propuštění z nemocnice domů. Naše škola se letos poprvé zúčastnila soutěže ústeckého Kiwanis klubu Nejkrásnější Kiwanis panenka. Panenky vyráběla děvčata při hodinách pracovního vyučování z látky a papíru a zástupkyně děvčat se s paní učitelkou také zúčastnila vyhodnocení soutěže v Biografu U Františka. V soutěži jsme získali 3. místo v kategorii mládež do 20 let.

Děti se také seznámily se 2 látkovými panáky, Honzíkem a Kostíkem. U Honzíka si ukazovaly, kde mají různé orgány, a u Kostíka poznávaly, kde se nacházejí jednotlivé kosti. Díky Kostíkovi si např. i ty nemladší děti pamatují, že páteř je velmi důležitá pro chůzi a že stehenní kost je nejsilnější kostí v celém těle. Poté si děti mohly pomocí fonendoskopu poslechnout tlukot svého srdce. Na závěr návštěvy si děti prohlédly lůžkovou část chirurgického oddělení. Exkurze se všem dětem líbila, pro mnohé z nich nebylo nemocniční prostředí úplně neznámé a těm, které v nemocnici ještě jako pacienti nebyly, by mohla alespoň částečně zabránit v obavách a strachu při případném pobytu v nemocnici v budoucnu.

Marcela Prokůpková,

ZŠ praktická, Karla IV., Ústí nad Labem

< zpět do čísla
banners/1558389600_patron-deti_390x60.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
1543878000_mikroskop.gif
linka-bezpeci_125x125.png
ucebnice
anketa
Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
38%
34%
28%
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz