archiv
Učitelské noviny č. 45/2010
tisk článku

Jsme zase o něco chytřejší

 

Když se za jasné noci zahledíš na oblohu, za příznivých okolností uvidíš kolem tří tisíc z miliardy hvězd v naší galaxii. Tisíc vět bychom také mohli napsat na téma – hvězdy, planety, vesmír, galaxie, astronomie… Jenže je listopad a je chladno. Na letní oblohu už můžeme jen vzpomínat a znovu se těšit. V naší životické škole jsme si radost dokázali zařídit hned. Jeli jsme se zasnít, přát si, načerpat či rozšířit vědomosti pod noční oblohu přímo posetou hvězdami. Byl listopad a nebylo nám chladno!
Žáčci ZŠ Životice se vydali do Hvězdárny a planetária Johanna Palisy v Ostravě – Krásném Poli. Nejenže si děti pohověly v třetím největším sále planetária a s otevřenou pusou, i když ne poprvé, obdivovaly umění druhého největšího projekčního přístroje v České republice, dokonce jsme během 45 minut všichni procestovali s doprovodem kreslených postaviček Honzy a Lucky naši planetu. Zavítali jsme do všech podnebných pásů, setkali se s rostlinami a živočichy, kteří pouště i velehory obývají. Pod umělou oblohou jsme za doprovodu tiché podmanivé hudby přijali za své informace o různých vesmírných objektech, poznávali souhvězdí, nechali si přiblížit zákulisí kosmických letů a obohatili jsme se přírodními poznáními.
Potěší vás informace o Hubblově dalekohledu, o první kosmické lodi, která dopravila lidskou posádku na Měsíc či o vesmírných sondách, díky kterým můžeme obdivovat neuvěřitelné snímky planet? Naše děti z listopadového dne takovou radost měly.
Radostem však nebyl konec. Radovali se i rodiče a učitelky. Děti se totiž postaraly o velkou část vstupného do planetária samy. Peníze utržily za nemalá kila nasbíraných žaludů a kaštanů, které každoročně odevzdávají myslivcům.
Poděkování za společně prožitý den patří nejen učitelce, která vše zorganizovala, a demonstrátorovi, který trpělivě odpovídal na dotazy v planetáriu, nýbrž i našim žákům ne nevšímavým k potřebám přírody.        
Kolektiv ZŠ Zelená, Životice
< zpět do čísla
banners/un_390x60_rmj.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
ucebnice
1590530400_polartraver.gif
anketa
Změní krizová online výuka školství k lepšímu?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
34%
42%
23%
1591221600_tyr.jpg
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz