archiv
Učitelské noviny č. 34/2004
tisk článku

Námořníci, ahóóój

Ve středu 1. září 2004 vstoupila ZŠ Sion J. A. Komenského v Hradci Králové do druhého roku své existence a zahájila další dobrodružnou námořní plavbu pro své malé žáčky. Letos se jí kromě “zkušených námořníků” z 2. třídy zúčastní i jejich posily - noví prvňáčci, kteří přišli poprvé do školy a byli slavnostně přijímáni na palubu jako noví námořníci.

Jak to vše proběhlo?

Celý školní rok je jedno velké dobrodružství na plavbě kolem světa, při níž se děti setkají s různými lidmi, navštíví nejrůznější země a krajiny, přitom v rámci tohoto námořnického příběhu budou “objevovat” mnoho zajímavých věcí kolem sebe, budou se učit novým poznatkům a vědomostem, které hned vyzkouší v “reálných” situacích.

Proto i první školní den musel být cítit mořskou solí a námořnickými písničkami. Nejprve se malým námořníkům (i rodičům) představili učitelé spolu s ředitelem – alias starým mořským vlkem, všichni samozřejmě v námořnických úborech, a pak už to jelo. Děti se naučily zpívat píseň mořských rekrutů “Já bych si přál jednou plout na moři”, poté hledaly po celé třídě své lodní deníky, ve kterých už našly okénka pro námořnický výcvik. Ten budou muset všichni projít už příští týden! Starý mořský vlk jim pak vyprávěl o báječném dobrodružství, které je čeká – a protože prvňáci i druháci už byli celí nedočkaví, rychle se rozdělili do tříd, aby si alespoň na chvíli vyzkoušeli, co se vlastně v takové námořnické škole učí.

To vše se odehrávalo v právě dokončené nové třídě, která je vlastně palubou námořní lodi, na níž nechybí ani kapitánský můstek (katedra), kajuta (šatna), lodní skříň, žebříky nebo síť, a nad níž se vznáší mořští racci. Kolem dokola za provazovým zábradlím je výhled na okolní ostrovy i pod hladinu moře. 

Vylepšeními a úpravami prošla i druhá třída (vybudovaná již loni) - malí námořníci v ní mohou sledovat jak podmořský svět, tak i kus života nad hladinou.

Pak ale pomalu nastal čas, aby rodiče nechali své děti ve třídách o samotě – čekalo totiž na ně překvapení v podobě malé párty na oslavu toho, že se všichni spolu jako posádka sešli. Každá třída měla svůj vlastní dort, “Rychlé špunty” atd. Při tom všem se hodně povídalo o tom, co bylo o prázdninách, zatímco rodiče měli setkání, kde se dozvěděli vše potřebné k začátku školního roku. Na závěr všichni školáci dostali dárkový balíček s různými zajímavými věcmi, které využijí i během školního roku. Prostě jsme rádi, že jsme zase spolu a těšíme se na nové dobrodružství.

Vaši námořníci
ZŠ Sion, Hradec Králové

< zpět do čísla
banners/albert_390x60px_new.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz